Західноафриканський блок готує резервні сили для можливого втручання в Нігер

Західноафриканський блок готує резервні сили для можливого втручання в Нігер

Країни Західної Африки в п’ятницю працювали над планами можливого військового втручання в Нігер після військового перевороту, хоча вони не залишили надії на мирне вирішення кризи, яка сколихнула регіон.

Про це передає Reuters.

Військові Нігеру скинули колишнього президента Мохамеда Базума 26 липня. Це був сьомий державний переворот у Західній і Центральній Африці за три роки, а також дія, яка підняла привид нових заворушень у бідному регіоні, який бореться з ісламістським повстанцем.

Регіональний блок ECOWAS у четвер наказав активувати резервні сили для можливого використання проти нової хунти, заявивши, що розглядаються всі варіанти, включаючи військові дії.

Не було зрозуміло, наскільки великою буде сила, якщо вона справді вторгнеться, і які країни внесуть свій внесок. Аналітики з питань безпеки сказали, що формування сил ECOWAS може зайняти тижні або більше, що потенційно залишить простір для переговорів.

Виступаючи перед журналістами в четвер після саміту глав держав у нігерійській столиці Абуджі, президент Кот-д’Івуару Алассан Уаттара сказав, що вважає затримання Базума «терористичним актом» і пообіцяв надати батальйон військ до сил.

Відповідаючи на запитання про кількість військових, речник армії Кот-д’Івуару сказав, що батальйон складається з 850 військовослужбовців. Інші країни ще не сказали, скільки військ вони можуть надати, якщо взагалі.

Переворот у багатому на уран Нігері, одній з найбідніших країн світу, але ключовому союзнику Заходу в боротьбі проти ісламістських бойовиків у регіоні Сахель, був спровокований внутрішньою політикою, але має наслідки далеко за межами країни.

Війська США, Франції, Німеччини та Італії дислоковані в Нігері в рамках боротьби з ісламістським повстанцем.

ECOWAS (Економічне співтовариство західноафриканських держав) Організація Об’єднаних Націй та західні країни чинять тиск на хунту, щоб вона пішла у відставку, тоді як військові уряди сусідніх Малі та Буркіна-Фасо заявили, що будуть захищати її.

ECOWAS заявив у четвер, що всі його дипломатичні зусилля досі були «зухвало відбиті» хунтою.

Франція заявила, що повністю підтримує всі висновки зустрічі ECOWAS. Але утрималася від окреслення будь-якої конкретної підтримки, яку могла би надати будь-якому потенційному втручанню.

Знову підтверджуючи підтримку зусиль ECOWAS, державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати притягнуть хунту до відповідальності за безпеку Базума та його родини. ЄС також закликав до його негайного звільнення.

«Президент Базум присвятив своє життя покращенню умов для народу Нігеру. Ніщо не виправдовує такого поводження», – заявив у заяві верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель.

Х’юман Райтс Вотч повідомила, що розмовляла з Базумом цього тижня і що скинутий президент, якого хунта утримує в полоні разом зі своєю дружиною та сином, сказав їм, що поводження з його родиною під вартою було «нелюдським і жорстоким».

«Мій син хворий, у нього серйозна хвороба серця, і йому потрібно звернутися до лікаря», — цитує HRW слова Базума. «Вони відмовили йому в лікуванні».

HRW повідомила, що Базум сказав їм, що у нього не було електрики з 2 серпня, і йому не дозволили бачитися з родиною та друзями, які хотіли принести їм продукти.

Поділитись