Влада Японії заявила, що прагне підписати мирний договір з Росією

Влада Японії заявила, що прагне підписати мирний договір з Росією

Уряд Японії прагне підписати мирний договір з Росією, щоб не передавати цю проблему наступним поколінням.

Про це в понеділок на прес-конференції в Токіо заявив генеральний секретар кабінету міністрів Хірокадзу Мацуно.

“Ми вважаємо це доброю нагодою підтвердити важливість вирішення проблеми північних територій [так в Японії називають російські південні Курильські острови], беручи до уваги той факт, що через 65 років після підписання декларації не укладено мирний договір. Уряд Японії прагне підписати мирний договір з Росією, вирішивши проблему приналежності чотирьох північних островів, щоб не передавати цю проблему наступним поколінням”, – сказав він у відповідь на прохання журналістів прокоментувати відзначаємо 19 жовтня 65-ту річницю підписання радянсько-японської Спільної декларації 1956 року.

Генсек кабміну Японії зазначив, що цей документ лежить в основі відновлення дипломатичних відносин між двома країнами, а також є відправною точкою подальшого переговорного процесу щодо мирного договору. За словами Мацуно, Токіо має намір вести діалог з Москвою на основі наявних домовленостей, включаючи ті, що були досягнуті в Сінгапурі в 2018 році.

Москва і Токіо багато десятиліть ведуть консультації з метою вироблення мирного договору за підсумками Другої світової війни. Основною перешкодою на шляху до цього залишаються розбіжності з приводу прав на південну частину Курил. Після закінчення війни весь архіпелаг був включений до складу Радянського Союзу, однак Японія оспорює належність Ітурупу, Кунаширу, Шикотану і групи прилеглих дрібних незаселених островів. У той же час МЗС РФ неодноразово підкреслював, що російський суверенітет над цими територіями, що має відповідне міжнародно-правове оформлення, не підлягає сумніву.

У листопаді 2018 року на зустрічі в Сінгапурі президент Росії Володимир Путін і тодішній прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе домовилися активізувати переговори про мирний договір на основі радянсько-японської Спільної декларації від 19 жовтня 1956 року. Вона припинила стан війни між двома країнами, відновила між ними дипломатичні і консульські відносини. У декларації СРСР висловив готовність передати Японії острів Шикотан і ряд прилеглих дрібних незаселених островів Малої Курильської гряди з умовою, що їх фактичний перехід під контроль Токіо буде проведений після укладення мирного договору.

Декларація була ратифікована парламентами обох держав 8 грудня 1956 року. Як неодноразово заявляла російська сторона, в цьому документі чітко зафіксовано, що розгляд питання про прикордонне розмежування можливо тільки після укладення мирного договору.

Поділитись