Довкола дискусії про «корпоративну культуру» НСТУ, в яку мене мимоволі, і не без моєї вини (я це визнаю!), втягнув «Детектор медіа», губиться загальна дискусія про те, яким має бути Суспільний мовник та те, чому він таким не став за ці 4 роки свого існування. «Аналіз» концептів перетворився в банальний чорний піар та зведення рахунків з тим, щоб відвернути увагу від головного – основних кроків розвитку НСТУ.
Про це написав на своїй сторінці ФБ генеральний директор телеканалу “Правда тут” Іван Гришин.
Цим постом хочу дещо виправити ситуацію. До вашої уваги – тезова вижимка мого бачення того, яким має бути «Суспільне». Маю надію, що ви дочитаєте до кінця. Відкритий для дискусій в коментарях під цим постом.
Загальне.
Суспільне має себе чітко позиціонувати як проукраїнське, патріотичне та проєвропейське медіа. У даній ніші сьогодні фактично не працює жоден український мовник. Суспільне має через контент «сповідувати» ідеї україноцентричної ідентичності та європейських цінностей. Основні завдання Суспільного не мають співпадати з цілями та завданнями, що декларують комерційні мовники. ЦА Суспільного мовника – це українська сім’я. Наша мета – формувати європейські цінності, особливо людей у глибинках. Не розбирати політичні та інші чвари, а приносити у кожен дім правильні цінності, формувати бачення, толерантність і т. д. Задача Суспільного мовника, використовуючи всі платформи та контентну різноманітність – максимально задовільнити всі верстви населення.
Вирізнити «Суспільного мовника» з-поміж комерційних медіагруп допоможе якісний унікальний контент, права на показ якого матиме виключно Суспільний мовник: висвітлення спортивних та культурних топ-подій (біатлон, Олімпіада, Євробачення, змагання, концерти, фестивалі, спектаклі, презентації, відкриття, тощо), трансляція релігійних заходів у прямому ефірі з багатокамерними зйомками, унікальний дитячий контент, якого не вистачає на українському телебаченні загалом; також якісно слід покращити наявні програми (новини, ток-шоу) та створити конкуренцію сталим «форматам» (ранкове розважальне шоу, тижневе вечірнє розважальне лейт-найт-шоу, соціальне ток-шоу, документальні фільми та україноцентричні серіали власного виробництва, наукові та просвітницькі проекти).
Суспільне має стати взірцем для комерційних мовників в подачі новин та інформаційних програм. Новини «Суспільного» має виробляти конвергентний ньюзрум – для телебачення, радіо та Інтернету. Головний випуск новин має тривати не 20 хвилин, а годину і складатися з повноцінних сюжетів, а не пустих «безешок», половина з яких – міжнародні новини.
Ще одна головна задача Суспільного – повернути інтерес до пізнавальних та інтелектуальних програм. Телеканалу «Перший» слід приділити увагу до закупки та адаптації форматів інтелектуальних, пізнавальних програм та шоу. Зокрема, «легкими» в адаптації можуть бути британські шоу «Найрозумніший» (Britain’s Brainiest) та «Слабка ланка» (The Weakest Link).
Закупний контент також повинен бути унікальним та ексклюзивним і вирізнятися на фоні комерційних мовників. Ефір телеканалів мають наповнювати кращі європейські продукти, закуплені у каналів-партнерів – Суспільних мовників з країни ЄС. Дуже дивно, чому за ці 4 роки «Суспільне» не скористалось такими можливостями. Європейські фільми та серіали відрізняються від російських чи, так званих, російсько-українських абсолютно іншим набором цінностей, повагою до глядача та сучасністю. Закупна контентна політика «Культури» має включати документальні програми, концерти та арт-проекти виробництва західних студій.
Залучення коштів міжнародних партнерів, залучення грантових коштів шляхом укладання договорів на виготовлення спільного контенту, на надання власних послуг, на рекламу, підписання рамкової угоди з УКФ про трансляцію програм на каналах НСТУ, які створенні за кошти УКФ, участь творчих груп у фандрайзингових та краудфандингових кампаніях, залучення коштів національних меншин та творчих спілок для створення програм. Варто заключити безоплатні партнерські договори із закладами культури, освіти, туризму, спорту, тощо заради взаємопопуляризації брендів. Також необхідно передбачити надання ефірного часу програмам, що зняті за фінансування громадських організацій з суспільно значущих питань.
Тепер детально по мовниках.
Телеканал «Перший» – флагманський канал загального спрямування. Мовник має переглянути програмну політику та відійти від трансляції програм про тварин та природу весь вечір. Прайм-тайм буднів каналу має складати лінійка «суспільних ток-шоу» про політику, «соціалку», історію, програми розслідувань. Мовник має запустити власне повноцінне ранкове шоу, якого на сьогодні в ефірі чомусь немає.
В ефірі телеканалу має транслюватися до 5 випусків новин у будні (10:00, 13:00, 17:00, 19:00 та 21:00). Основний вечірній випуск тривалістю 25 хвилин – о 19:00 год.; підсумковий розгорнутий випуск о 21:00 год. (тривалість 50 хвилин) з коментарями експертів, включеннями журналістів та політологів, а також розгорнутими сюжетами. Наявність блоку спортивних новин, яких сьогодні не залишилось на жодному загально-національному телеканалі, ще більш вдало виділить Суспільне від інших каналів.
Телеканал «Культура» має стати головним майданчиком для телетрансляції фестивалів, концертів, спектаклів та всіх культурних подій.
З власного продукту телеканалу слід сконцентруватися на виробництві праймової лінійки ток-шоу по буднях різної тематичної направленості (книги і література, театр, кіно, музика та сучасне мистецтво), де діячі культури розповідають про прем’єри своїх проектів, дискутують на різні теми, обговорюють актуальні події та проблеми.
Ефір мовника мають наповнювати також такі власні проекти: портретні, біографічні та «подієві» програми-інтерв’ю з культурними діячами; проект «Українська сім’я» – програма-інтерв’ю зі звичайними українськими родинами для пропагування традиційних сімейних цінностей; програма «Отці про життя», в якій священники розповідають про світське життя та дають поради; програма «Книжковий клуб», в якій обговорюються книги та їх автори; музична програма, в якій сучасні музиканти переспівують фольклорні пісні, осучаснюючи їх. Творча команда телеканалу має готувати також тематичні спецпроекти.
Мовник має транслювати програми переможців конкурсів Українського культурного фонду та висвітлення реалізації проектів за кошти УКФ. Створення спільного контенту й укладання договорів відповідно до інформаційної підтримки дає змогу отримувати дешевий якісний контент, який сприятиме розвитку української мови та культури.
Телеканал «РЕГІОНИ».
Мережа місцевих каналів має уникнути ретрансляції контенту «Першого», повтору контенту в один і той же час на одних і тих же територіях. Канали мають висвітлювати регіональні події, розповіді про відомих українців, які мешкають у певних регіонах, завдяки чому виконати свою місію: налагодити діалог з громадськістю, надихати історіями успіху, будувати міцні зв`язки з аудиторією.
Ранкове шоу на місцевих телеканалах кожна філія виробляє окремо на власний розсуд. Суспільно-політичне мовлення має включати: новини – до трьох блоків в день; інформаційні програми, програми інтерв’ю та тижневе політичне ток-шоу про місцеві проблеми. Створення на базі регіональних телеканалів мультирегіональної мережі (включно до рівня ОТГ, де розміщені засоби поширення сигналу), яка включатиме інформаційні блоки місцевого мовлення та блоки мовлення національних меншин, проекти власного виробництва соціального, політичного, культурного та спортивного направлення.
«Регіони» при наявних кадрах уже сьогодні можуть виробляти по 4-5 годин власного контенту на добу. Регіональна мережа телеканалів обмінюється контентом між собою; вони не транслюють програми виробництва «Першого». Наповнювати сітки телеканалів можуть також регіональні місцеві богослужіння; програми виробництва місцевих продакшнів; трансляції місцевих спортивних змагань. Для працівників «Регіонів» має існувати «контентний ліфт» ідей для програм, які можуть транслювати в тому числі на флагманському каналі групи – «Перший».
Радіо.
Щодо платформи радіо, то тут я готовий довіритися команді радійників. «Українське радіо» має стати класичним розмовним інформаційним радіо про життя України та світу; сітка радіостанції має бути поділена на три блоки – ранковий, денний та вечірній; місцева тематика відображена регіональними «вікнами» – до 3 годин щодня; «Промінь» має змінити концепцію музичного наповнення – окрім україномовної музики сучасних українських артистів потрібно також наповнювати ефір музикою сучасних європейських музикантів, а також актуальними розмовними і музичними молодіжними програмами.
Радіо «Культура» – це розмовні програми про культурне життя України, Європи та західного світу; музичне наповнення – класична музика. Радіостанції не мають «гріти ефір» в пусту. Суспільні радіомовники мають добудувати своє загальнонаціональне ФМ-покриття. Слід також запустити повноцінний формат радіовіжн та подкасти з архівом записів.
Digital.
Сайт www.suspilne.media має стати повноцінним суспільно-політичним, конкурентоспроможним сайтом з актуальною стрічкою новин, публікаціями та блогами. Сайт потрібно доповнити діловою редакцією, що створюватиме новини та статті на бізнес-тематику; також потрібно створити мережу підсайтів у регіонах з контентом місцевої тематики – новинами регіонів, яку має створювати окрема діджитал-редакція у складі кожної з філій. Відеоредакція Суспільного мовника має оперативно викладати та адаптовувати відео новин та суспільно-політичний контент з телеефіру на сайт, мережу «YouTube», у соцмережі та т. п.
Другим етапом є створення (ОТТ) VOD платформи Суспільного мовника. За умови створення унікального контенту на всіх платформах (загальнонаціональних, регіональних, радіо, тощо). (ОТТ) VOD платформа буде включати: прямі трансляції теле- та радіоканалів; VOD бібліотеку власних програм; бібліотеку музичної та кіноспадщини; сучасних українських фільмів, профінансованих Держкіно та УКФ. Переваги такої платформи – безкоштовний контент для глядача за рекламною моделлю, а також платного контенту за підпискою – для преміум контенту. Наявність власного контенту дозволить відмовитися від розміщень на YouTube (окрім інформаційного контенту) та зробити ОТТ-платформу популярною.
Перспективні канали.
Вважаю, що більш ефективним було б саме Суспільному утримувати канал «ІНОМОВЛЕННЯ». Це має бути інформаційно-пізнавальний телеканал, який працює у мовних режимах: українською, російською, англійською і німецькою (супутникове для зарубіжної аудиторії) при кооперації з МЗС (фактично синхронно перекладає контент «Першого»).
Більше детально про все це, а також про «корпоративну культуру», читайте на 16 сторінках моєї концепції за цим посиланням.