Вибори президента Білорусі, які спочатку били рекорди по активності населення і числу висуванців, до вирішальної стадії, за оцінками експертів, прийдуть бюлетенем з трьома-чотирма прізвищами, серед яких не буде реальних конкурентів чинному главі республіки Олександра Лукашенка.
В середині травня, коли закінчувався термін подачі заяв про реєстрацію ініціативних груп, таких налічувалося 55, що стало рекордом за всю історію суверенітету країни. Потім в ході трьох засідань Центрвиборчкому число кандидатів скоротилося до 15. До моменту кульмінації – реєстрації претендентів, яка повинна завершитися 14 липня – підходять семеро висуванців. “Я заявляю про вихід з кампанії”, “я знімаю свою кандидатуру” – в різний час виступили відразу кілька заявників. Хтось із кандидатів зараз знаходиться у в’язниці, замість іншого висунулася його дружина.
У бесіді зі ЗМІ експерт не став називати ситуацію трагедією, але вказав, що населення республіки невдоволено ходом кампанії і чекає змін, хоча б декоративних.
І їх залишилося семеро
До 20 травня відмову отримали 40 претендентів в кандидати, таким чином, до збору підписів приступили 15 осіб. До початку липня потенційні кандидати повинні були надати в ЦВК ряд документів: анкету, декларацію про доходи та майно. З 5 липня проходила реєстрація претендентів.
Найбільша група підтримки сформована у чинного президента республіки Лукашенка – в неї увійшли понад 11,4 тисячі осіб. На другому місці Віктор Бабарико, в групі за його висунення – трохи більше 8,9 тисячі учасників. Третю позицію займав Олег Гайдукевич – в його групі понад 4 тисячі людей. До 25 травня Лукашенко вже зібрав 200 тисяч підписів.
Перший кандидат знявся з виборів 26 травня, ним став Гайдукевич, він закликав у ході кампанії підтримати Лукашенко. Двадцять дев’ятого травня затримали опозиціонера і блогера Сергія Тіхановського, його підозрювали в застосуванні насильства до міліціонерів, Лукашенко в ході спілкування з колективом Мінського тракторного заводу називав його “шолудивим”.
По дорозі на пікет в центр білоруської столиці 31 травня “люди в цивільному” затримали опозиційного політика Миколи Статкевича. У той же день прихильники альтернативних кандидатів годинами стояли в чергах, щоб віддати за політиків свій підпис. Статкевич отримав 15 діб адміністративного арешту.
На початку червня проблеми почалися в іншого претендента на пост президента Миколи Козлова – судові пристави заблокували його банківську картку і рахунок, зроблено це було з метою оплати накопичених адміністративних штрафів за участь у несанкціонованих масових заходах. Тим часом на дачі у матері Тіхановського провели обшук, знайшли 900 тисяч доларів.
Глава ЦВК Лідія Єрмошина звернулася до Слідчого комітету з проханням перевірити, чи не є дії блогера спробою перешкодити проведенню виборів, і заявила, що він їй погрожував. Тіхановського залишили під вартою до 8 серпня.
П’ятого червня затримали Володимира Непомнящого, але потім відпустили без складання протоколу. Прихильники Лукашенка на той час зібрали вже 1 мільйон підписів на підтримку чинного президента.
У Белгазпромбанку, чий колишній керівник Бабарико називався експертами серед основних суперників Лукашенка, 11 червня пройшли обшуки. Пізніше рахунок виборчого фонду Бабарико був заблокований. У справі банку затримали 20 осіб, серед яких був і претендент в кандидати. Комітет держконтролю заявив, що з банку за кілька років незаконно вивели 430 мільйонів доларів. У ЦВК відзначили, що до вироку суду пасивне виборче право Бабарика, тобто можливість бути обраним, не обмежена, якщо за результатами збору підписів він буде зареєстрований, то зможе брати участь в кампанії.
В середині червня знялася з виборів ще один претендент в кандидати – Наталя Кисіль. “Ми спочатку і не планували далі йти … Хотілося озвучити свої питання і проблеми, показати, що є вантажоперевізники – не опозиція, не влада, а є ще така категорія людей”, – пояснив керівник її ініціативної групи Сергій Штода.
Потім через соцмережі оголосив про відмову від подальшої участі у виборах музикант Олександр Таболіч.
Також в червні голова опозиційного руху “За Свободу” Юрій Губаревич отримав 15 діб адміністративного арешту за порушення порядку проведення масового заходу. Після винесення рішення його залишили на волі, але 19 червня він заявив, що не братиме участь у виборчій кампанії.
Таким чином, підписи на свою підтримку в ЦВК здали семеро кандидатів: Лукашенко, Бабарико, колишній глава адміністрації Парку високих технологій Валерій Цепкало, співголова ГО “Говори правду” Андрій Дмитрієв, голова Білоруської соціал-демократичної “Грамада” Сергій Черечень, екс-депутат Ганна Канопацька і Тіхановський.
Бабарико залишався під вартою, як і чоловік Тіхановської, а 29 червня МВС Білорусії повідомило, що дослідча перевірка проводиться щодо Цепкала: “надійшли матеріали за заявою громадянина Туреччини про факти протиправної діяльності”. Пізніше в ЦВК повідомили, що Цепкало не зміг зібрати достатню для реєстрації кандидатом кількість підписів. Знятися з перегонів може і Черечень – він запустив онлайн-опитування, чи варто йому продовжити боротьбу.