Великобританія проти Євросоюзу: боротьба триває, результат неясний

Великобританія проти Євросоюзу: боротьба триває, результат неясний

Головний парламентер ЄС з питань Brexit Мішель Барньє назвав “малоймовірним” досягнення торгового угоди з Британією.

Він звинуватив у цьому владу острова, а точніше – їх “відмову бути прихильними до умов відкритої і чесної конкуренції і до збалансованого угоди з рибальства”.

Черговий раунд неофіційного змагання між ЄС і Великобританією можна вважати таким, що залишився за межами континентальної Європи.

Варто нагадати, що в попередньому раунді – півроку назад – гучну перемогу здобув Лондон. Тоді, в грудні 2019 го, тріумфатором парламентських виборів в Сполученому Королівстві стала Консервативна партія, а вірніше – особисто Борис Джонсон, який в якості головного пункту своєї виборчої програми пообіцяв британцям блискавичний Brexit. І дотримав слова.

Тим самим він припинив нескінченне приниження, якому протягом кількох років піддавалася його країна на вкрай жорстких переговорах з Брюсселем. Одночасно Джонсон зруйнував в очах світу священне табу безальтернативності Євросоюзу для європейських держав, що, до речі, було однією з причин, по якій його попередники ніяк не наважувалися на радикальні кроки.

Це, звичайно, стало дуже серйозним ударом по об’єднаній Європі, причому ударом як ідеологічним, так і матеріальним: внесок Британії в загальноєвропейський бюджет надто великий, щоб його втрата виявилася безболісною.

Тепер, через сім місяців, настав час підбивати чергові підсумки – і на цей раз перемога залишилася за ЄС. Правда, виключно “за очками” і залишає за собою гіркий присмак.

Брюссель продовжує гнути обрану жорстку лінію на переговорах з Лондоном – нині предметом обговорення є правила торгівлі між двома сторонами після 31 грудня поточного року. Заява Барньє підтверджує недавній інсайд The ​​Telegraph, згідно з яким відмова ЄС йти на поступки британцям з високою ймовірністю призведе до того, що “угоди не буде” і з нового року торговельні відносини між ними будуть регулюватися правилами СОТ, – що, зрозуміло, невигідно для Сполученого Королівства.

У багатьох інших сферах ситуація для Лондона теж не райдужна. Західні ЗМІ активно пишуть про проблеми, з якими доводиться стикатися країні. Дуже характерною в цьому сенсі стала публікація агентства Bloomberg з отруйним заголовком “Глобальна Британія Бориса Джонсона стикається з глобальною реальністю”. Автори взяли на озброєння прийом, що часто використовується в антиросійській журналістиці. На їхню думку, Лондон, ностальгуючи за втраченим державному величі, намагається активно затверджуватися як впливова геополітична сила, ігноруючи куди більш актуальні для країни внутрішні вразливості.

А список проблем дійсно вражає. Великобританія переживає найважчу за століття рецесію. Національна валюта настільки нестабільна, що Банк Америки порівняв фунт з валютами ринків, що розвиваються і охарактеризував його коливання як “невротичні в кращому випадку, незбагненні – в гіршому”. Головний британський фондовий індекс FTSE 100 просів на 17 відсотків, а інвестори відверто біжать з острова. Похмура картина доповнюється дуже високою смертністю від COVID-19.

На такому тлі ЄС виглядає куди більш впевненою, незважаючи на те, що економіка союзу також переживає непрості часи. Позиції євро настільки зміцнилися, що, на думку аналітичних агентств Credit Agricole і Mizuho International Plc., Він в доступній для огляду перспективі може навіть позбавити долара статусу основної світової резервної валюти.

Однак головною новиною останніх днів стало досягнення стратегічних угод лідерами країн – членів ЄС: про бюджет союзу на 2021-2027 роки і – найважливіше – про грандіозний (на 750 мільярдів євро) план антикризових заходів по відновленню економіки.

Загалом, на перший погляд, картина однозначна: поки британці надувають щоки у зовнішній політиці, ігноруючи свої реальні проблеми і впевнено рухаючись по старих граблях у відносинах з ЄС, континентальна Європа сильна своєю солідарністю і готовністю до компромісу, демонструючи готовність зрушити гори.
Саме так описують ситуацію ділові ЗМІ, сповнені захвату з приводу майбутнього вливання колосальних сум в європейську економіку.

Поділитись