Україна, заблокована в отриманні вакцин із США, її передбачуваного союзника, і відхиляється від російської пропаганди, звернулася до Китаю.
Про це пише The New York Times.
Світлина Гліб Гаранич / Reuters
Кілька членів сім’ї захворіли, а мати її невістки померла. Зараз пані Бойко, 61-річна співробітниця ботанічного саду на сході України, глибоко стурбована здоров’ям свого чоловіка, який має основні проблеми зі здоров’ям, але досі не заразився вірусом. Вона покладає свої надії на вакцину.
“Мені все одно, де виробляється вакцина, поки я впевнена, що вона безпечна”, – сказала пані Бойко. “Безпека повинна бути першочерговою.”
Але в Україні це навряд чи єдине питання.
Країна, яка вже потрапила у більш широке перетягування каната між Сходом та Заходом у європейській політиці, тепер також стала центром геополітики вакцин проти коронавірусу – поки що на шкоду Україні.
По-перше, переговори з Pfizer та іншими західними виробниками вакцин щодо отримання дострокових поставок обвалилися після заборони адміністрації Трампа експорту вакцин. Тепер, якщо не вступить адміністрація Байдена, найперші комерційні закупівлі західних вакцин будуть доставлені до кінця 2021 року.
Не дивно, що біда України потрапила в очі російських державних новин, які наголосили на невдачі західних союзників України активізуватися в момент потреби – і пропонуючи російську вакцину як альтернативу.
Українські лідери, які викликали занепокоєння з приводу безпеки та ефективності російської вакцини і, у будь-якому випадку, майже буквально загинули б, перш ніж прийняти допомогу Росії, свого кровного ворога, звернулися до Китаю, придбавши свою першу вакцину в поспішних переговорах останні два тижні грудня.
“Росія, як завжди, використовує це в своїй гібридній війні як інформаційну зброю”, – заявив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов у телефонному інтерв’ю про намагання країни прищепити населення. “Питання про вакцини політизовано”.
Світлина …Сергій Пономарьов для The New York Times
Російські глузування обурили українських експертів у галузі охорони здоров’я, хоча вони мало що можуть зробити, щоб протистояти цьому без альтернативних постачань вакцин.
“Росія проводить активну політику агресії, навіть з вакцинами”, – сказав Олександр Лінчевський, колишній заступник міністра охорони здоров’я. «Російський політичний інтерес полягає в тому, щоб Україна отримувала вакцини з інших місць якомога пізніше», оскільки вона хоче заповнити прогалину власною вакциною.
Планується, що Україна з 42 мільйонами населення отримає вісім мільйонів доз вакцин у рамках програми Covax, яка забезпечує країни з низьким та середнім рівнем доходу, які в іншому випадку не змогли б отримати доступ до вакцин. Але ці дози мають надійти щонайменше до березня. Переговори щодо західних відправлень пізніше цього року продовжуються, сказав пан Степанов.
Президент України Володимир Зеленський ледве стримує обурення цією проблемою, яка зводиться далеко в чергу для вакцин, незважаючи на її нестабільне геополітичне положення.
Росія вже шість років підтримує сепаратистську війну у двох східних провінціях України, намагаючись забити клин між Києвом та його західними союзниками. Політика вакцини грає на руку Кремлю.
“Ми повинні бути як політичні акробати, щоб нам вдалося потрапити до списку пріоритетів” щодо вакцин”,- сказав пан Зеленський в інтерв’ю минулого місяця.
За його словами, американська заборона на експорт “поставила Україну в кінець”. В кінці року заява до українців, пан Зеленський із гіркотою написав, що, на жаль, «найбагатші» країни мають вакцини першими.
Наприкінці грудня Україна прискорила переговори з китайським постачальником Sinovac Biotech, оголосивши напередодні Нового року замовлення на 1,9 мільйона доз для доставки на початку лютого. Цього навряд чи достатньо, але все-таки геополітична перемога Китаю, що забезпечує певне полегшення, коли західні країни дивляться в інший бік.
Ситуація з вакцинами породила інформаційну війну в Україні, розпалену Росією. Телевізійні канали, що транслюють проросійські погляди, та політики, прив’язані до Росії, звинуватили пана Зеленського у тому, що він дозволив українцям загинути від упертої відмови приймати ліки у ворога.
Анастасія Власова для The New York Times
“Український уряд хоче залишити українців без права на медичний захист”, не прийнявши російську вакцину під назвою “Супутник V” для використання в Україні, заявив у телевізійному інтерв’ю Віктор Медведчук, політик, який підтримує тісніші зв’язки з Росією.
Проросійські ЗМІ з гаслом повідомляють, що фармацевтична компанія “Біолік”, що базується в Харкові на сході України, звернулася до органів охорони здоров’я з проханням отримати ліцензію на виробництво “Супутника V”, незважаючи на те, що чиновники не планують його затверджувати.
Неправдива обіцянка полегшення – це жорстокий поворот пропагандистського ножа для українців, які втомлюються, як і всюди, турбуватися про своїх близьких.
Віктор Ляшко, головний чиновник охорони здоров’я в Україні, заявив, що країна не буде затверджувати реєстр Sputnik V не тому, що вона російська, а через недоліки своїх клінічних випробувань.
Але інші заперечують проти вакцини просто тому, що вона російська.
“Ми не можемо покладатися на російську державну компанію під час збройної агресії проти України”, – сказав Арсен Жумаділов, директор з питань закупівель медичних послуг для українського уряду. Росія пропонує потенційно рятувальну вакцину, навіть якщо її військове втручання на сході вбило понад 13 000 людей.
“Вона настільки політизована, що її не можна використовувати”, – сказав Олександр Данилюк, колишній директор Ради національної безпеки України, про прийняття вакцини від ворога України у війні.
“Тут немає зеленого освітлення. Це було б неможливо зробити ”.
Рівень коронавірусної інфекції в країні сповільнився за останні тижні, але все ще складає в середньому понад 7000 нових випадків на день. З початку пандемії від вірусу померло 19 712 українців. Країна оголосила про локдаун, починаючи з цих вихідних.
“Я розумію конфлікт навколо російської вакцини”, – сказала пані Бойко, яка турбується про свого чоловіка, який страждає серцем. “Але я хотіла би, щоб це скоро закінчилося”.