На південному заході Ісландії сталося виверження вулкана, яке викинуло розплавлену лаву в сусіднє місто та підпалило будинки, повідомляє влада.
Безпосередньої загрози для жителів Гриндавіка, невеликого рибальського містечка, яке перебуває під наказом про евакуацію, не було.
Веб-камера, встановлена громадським мовником Ісландії RUV, показала потік лави, що тече в Ґріндавік, а палаючі будівлі розташовані лише за кілька метрів від інших будинків.
Хьордіс Гудмундсдоттір, речник Агентства цивільного захисту Ісландії, раніше попередив CNN, що лава «цілком можливо» досягти міста та пошкодити інфраструктуру, навіть якщо воно захищене протилавовими стінами, і що влада відстежує потік.
У суботу національний комісар поліції Ісландії наказав мешканцям Ґріндавіка, які вперше евакуювали в листопаді, знову евакуюватися до понеділка ввечері після того, як на дорогах у цьому районі відкрилися вулканічні тріщини.
Шістдесят домогосподарств – 10% звичайного населення міста – наразі евакуювали, сказала Гудмундсдоттір, додавши, що багато людей ще не повернулися після виверження минулого місяця. За словами Гудмундсдоттір, життю людей нічого не загрожує.
Після виверження поліція підвищила рівень тривоги. Вертоліт ісландської берегової охорони також був задіяний для моніторингу ситуації.
За кілька годин до виверження метеорологічна служба Ісландії повідомила про землетрус.
Говорячи про авіасполучення, Гудмундсдоттір сказала CNN, що аеропорт у сусідньому Кефлавіку безпечний, оскільки виверження не утворило попелу, який може вплинути на польоти. «Це виверження не вплине на аеропорт Кефлавік або авіасполучення в цілому», — сказала вона.
Гріндавік, приблизно за 70 кілометрів (43 милі) на південний захід від столиці Ісландії Рейк’явік на півострові Рейк’янес, раніше був евакуйований після тижнів сейсмічної активності, кульмінацією якої стало драматичне виверження вулкана, яке викинуло сплески лави та підняло в небо величезні стовпи диму.
Тріщина після грудневого виверження становила близько чотирьох кілометрів, тоді як тріщина недільного виверження становила приблизно чверть довжини.
Місто також є домом для знаменитої Блакитної лагуни Ісландії , яка приваблює туристів своїми киплячими геотермальними водами та є однією з найбільш відвідуваних визначних пам’яток країни.
«Можна припустити, що розпорядження діятиме протягом наступних трьох тижнів», — йдеться в заяві Агентства цивільного захисту країни, додаючи, що єдиними винятками з розпорядження будуть лише органи влади для ведення офіційних справ або для жителів «для короткі періоди під час порятунку цінностей».
Останній наказ про евакуацію надійшов після того, як ісландська метеорологічна служба повідомила в п’ятницю, що небезпека, пов’язана з вулканічними тріщинами, вважається більш ризикованою, ніж у попередній оцінці.
«На підставі оцінки небезпеки Департаменту цивільного захисту, оприлюдненої 12 січня, продовження проживання в Ґріндавіку не вважається виправданим з міркувань громадської безпеки», – заявили в урядовій установі.
За даними агентства, кількість магми досягла рівня, подібного до попереднього виверження в грудні. Але у випадку останнього виверження магма може «мігрувати далі на південь» – порівняно з попереднім виверженням – і, можливо, досягне міста Гріндавік.
За даними влади, грудневе виверження було наймасштабнішим на той час
У листопаді було оголошено надзвичайний стан.
Вулкани Ісландії
Ісландія є домом для 32 діючих вулканів і розташована на межі тектонічних плит, яка постійно розколюється, відштовхуючи Північну Америку та Євразію одна від одної вздовж лінії Серединно-Атлантичного хребта.
Таким чином, країна звикла до вивержень вулканів, хоча вони часто відбуваються в пустелі, далеко від населених пунктів.
Вулканічна система Bárðarbunga в центрі країни почалася в 2014 році, утворивши лаву, яка покрила 84 квадратних кілометри (32 квадратних милі) високогір’я, але не завдала шкоди жодному населеному пункту.
Експерти не очікують, що остання серія вивержень спричинить такий самий рівень хаосу, який спостерігався в 2010 році, коли вивергся вулкан Ейяф’ятлайокутль, оскільки навряд чи це стосується льодовикового льоду, який призвів до величезної хмари попелу.
Близько 100 000 рейсів було скасовано, що вплинуло на 2 мільйони людей в результаті викиду попелу в 2010 році, який загрожував зупинити двигуни літаків і спричинити збій електрики.