Уряд Британії запустив надзвичайний план Yellowhammer на випадок Brexit без угоди

Уряд Британії запустив надзвичайний план Yellowhammer на випадок Brexit без угоди

Британський уряд запустив надзвичайний план дій Yellowhammer, розроблений на випадок виходу Сполученого Королівства зі складу ЄС без угоди.

Про це заявив у неділю в інтерв’ю телеканалу Sky News канцлер герцогства Ланкастерського (де-факто міністр з особливих доручень) Майкл Гоув, що відповідає за підготовку країни до можливості “жорсткого” Brexit.

“Ми запускаємо операцію Yellowhammer, це означає, що ми готуємося вийти без угоди, якщо відстрочення Brexit [з боку ЄС] надано не буде”, – сказав він, додавши, що в неділю проведе надзвичайне засідання кабінету міністрів з цього питання. “Після вчорашнього голосування ризик виходу без угоди збільшився, тому що ми не можемо гарантувати, що ЄС погодиться на продовження переговорів по Brexit”, – зазначив Гоув, говорячи про підсумки голосування в британському парламенті, що відбулося напередодні.

На екстреному засіданні парламенту в суботу спроба уряду провести проект угоди з ЄС через Палату громад зірвалася. Депутати схвалили поправку до пропозиції кабінету, внесену колишнім членом правлячої Консервативної партії Олівером Летвіном і зробила безглуздим голосування по угоді з ЄС, яке мало відбутися в той же день ввечері. Після цього британський прем’єр відповідно до прийнятого під тиском опозиції законом офіційно запросив у голови Європейської ради Дональда Туска тримісячну відстрочку Brexit до 31 січня 2020 року. Втім, Джонсон не підписав цей лист, а слідом за ним направив Туску особисте послання, в якому вказав на те, що сам він проти відстрочки, так як вона “завдасть шкоди інтересам Великобританії” і партнерам Лондона в ЄС.

Тепер уряд має намір вже 21 жовтня провести нове парламентське голосування по угоді з ЄС.

Чим загрожує Brexit без угоди

У вересні британський кабмін поширив деталі плану Yellowhammer, які ще в серпні потрапили в пресу як чутки. У ньому йдеться про те, що Brexit без угоди при найгіршому сценарії загрожує країні дефіцитом продуктів харчування, медикаментів, палива, перебоями на кордоні і масовими протестами.

“Доступність деяких видів свіжої продукції зменшиться. Є ризик того, що панічна скупка призведе перебоїв у доставці їжі або посилить її”, – наголошується в документі. Особливо складна ситуація складеться з медичними препаратами. Також уряд побоюється, що вихід з ЄС без угоди приведе до того, що вантажівки будуть перетинати Ла-Манш з затримкою тривалістю аж до двох з половиною днів, а продовжитися ця ситуація може до трьох місяців. Крім цього складнощі виникнуть у пасажирів, які будуть залишати країну через порти і аеропорти, а в деяких регіонах Великобританії буде відчуватися нестача палива.

Щодо можливих заворушень в документі йдеться: “протести і контрпротести будуть проходити по всій Великобританії і можуть поглинути значні ресурси поліції. Також може виникнути зростання громадських заворушень і напруги в суспільстві”.

Фото EPA-EFE.

Поділитись