Українські заробітчани поступово прибувають до Європи на сезонні роботи, незважаючи на пандемію коронавірусу.
Гастарбайтери з України чартерними рейсами вже вирушили в Австрію, Великобританію, Німеччину, Польщу та інші європейські країни. При цьому в умовах економічної кризи вони стикаються з заниженням зарплат. У ряді країн їх працю і зовсім називають «рабським».
Незважаючи на пандемію, в Польщу чартерним авіарейсом доставили 178 трудових мігрантів з України. Для українських робітників рейс був безкоштовним, після приземлення вони потрапили на двотижневу обсервацію в різних регіонах країни.
Як заявив «Укрінформу» генеральний директор, який організував перевезення робітників компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal Томаш Богдевіч, приблизно 40% з цих українців прилетіли до Польщі на заробітки вперше. Кожен з них підписав довгостроковий контакт і отримає медичну страховку, зазначив Богдевіч, люди будуть працювати, зокрема, в споживчої і логістичної сферах.
«Організація цього першого польоту була досить складним логістичним справою, оскільки потрібно було підготувати багато документів як з української, так і польської сторони, заповнити літак пасажирами у відповідний час», – додав директор Gremi Personal.
Попит на відправку до Європи в якості гастарбайтерів в Україні є, підкреслив Богдевіч. У резервному списку перебувати ще більше 70 чоловік, які можуть потрапити в Польщу наступному рейсом.
При цьому нова група робітників може уникнути карантину і відразу приступити до виконання своїх обов’язків. Міністр сільського господарства Польщі Ян Кшиштоф ще 21 травня оголосив про скасування обов’язкової обсервації для сезонних працівників, але поки цей захід все ще не працює.
Ізоляційний удар
Українці їдуть на заробітки в Європу не просто так: введені для боротьби з коронавірусом обмежувальні заходи сильно вдарили по економіці України. За оцінкою департаменту макроекономічних досліджень групи ICU, в квітні падіння ВВП країни досягла позначки в 12% в річному вираженні.
Кількість офіційно зареєстрованих безробітних зросла до 506 тис. осіб станом на 26 травня. Згідно зі звітом української держслужби зайнятості, з початку карантину виплати допомоги по безробіттю отримали тільки 179,708 тис. осіб.
У подібних умовах багато хто бажає виїхати працювати за кордон, що грає в плюс українській економіці. Так, за минулої рік сезонні працівники принесли бюджету України близько $ 12 млрд – більше 8% ВВП країни. За кордоном одночасно перебувало приблизно 2,5 млн українців.
Пандемія коронавірусу негативно позначилася на планах українських працівників, але поступово робочих з України починають знову приймати не тільки в Польщі. Так, рейси з сезонними робітниками вже були відправлені в Австрію, Великобританію, Німеччину і Фінляндію. За словами віце-прем’єра України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Вадима Пристайка, на цьому список не закінчується, певні домовленості вже досягнуті з Ізраїлем.
«Ми представляємо, про які цифри йдеться. Це від сотень до десятків тисяч чоловік. Уряд України не обмежує (процес працевлаштування). Ми лише намагаємося надати цьому руху якусь координацію», – пояснював Пристайко.
Про те, що українська влада не втручається в ситуацію з працевлаштуванням українців, віце-прем’єр говорив не випадково. Як писали місцеві ЗМІ, Кабмін України планував продовжити заборону на роботу за кордоном в рамках боротьби з коронавіруссом, але в підсумку відмовився від цієї ідеї.
Втім, ряд умов для виїзду все ж існує. По-перше, іноземна держава має офіційно запросити українців на сезонні роботи. По-друге, це має бути легальне працевлаштування терміном від трьох місяців з дотриманням всіх соціальних гарантій та умов праці.
«Рабська праця»
З огляду на, що пандемія вдарила по всіх країнах Європи, запит на українців там є в якості дешевої робочої сили. Однак знайти роботу в умовах економічної кризи їм не так просто. За даними «Страна.ua», в тій же Польщі частина місцевих жителів згодні виконувати будь-яку роботу через втрату основного джерела доходу.
В таких умовах ставки для українців знизилися. Як зазначає видання, на зборі полуниці за один козуб робочі отримують максимум $ 0,74 замість $ 1,24, які їм платили в минулому році. Краще йдуть справи в Австрії, де працівник на деяких фермах отримує приблизно $ 6,6 в годину, що при самому оптимістичному прогнозі може вийти в $ 1,8 тис. за місяць.
Таким чином, в нинішньому році потік українських робітників за кордон швидше за все буде на порядок менше попереднього, про що не раз говорили в нацбанку України. «Через коронавірус і обмеження в поточному році перекази заробітчан будуть скромніші. Втім, все одно складуть значну суму – близько $ 10 млрд», – підкреслювали в відомстві.