Україна запропонувала новий елемент зростаючого правового тиску на Росію

Україна запропонувала новий елемент зростаючого правового тиску на Росію

Вчора на сесії Генеральної асамблеї ООН в черговий раз була піднята резолюція “Проблема мілітаризації Автономної республіки Крим та м.Севастополь, Україна, а також частин Чорного та Азовського морів”. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що це як “новий елемент зростаючого правового тиску на Росію”, а одне із завдань ініціативи – закликати міжнародне співтовариство до консолідації зусиль з метою деокупацію Криму, в тому числі в рамках створюваної “Кримської платформи”.

Про це пише телеграм-канал Klymenko Time

На цьому тлі сьогодні на “ТСН” було опубліковано інтерв’ю з заступником Кулеби, Еміне Джапарової, якраз присвячене Криму і, зокрема, вже згаданої платформі.

Нового не сказати, що багато, але кілька цікавих моментів є.

Так, Джапарова запевняє, що ідея створення “Кримської платформи” належить президенту України Володимиру Зеленському. У МЗС зайняті пошуком зручної дати для проведення Кримського саміту за його участю, в тому числі, для прийняття політичного документа за підсумком – “Декларації Кримського саміту”. Це одна з перших, судячи з усього, активностей, запланованих в рамках функціонування платформи. Джапарова називає цей документ “основою”, на якій згодом будуть додавати нові рівні. На зараз дипломати планують створити 4 вимірювання або рівня, в яких буде працювати платформа: вищий політичний, політичний, парламентський і експертний (створений для обслуговування інших, в тому числі).

Джапарова вважає, що “не тільки Україна, але і коаліція країн, повинні бути готові до того, що формується і фактично вже є така військова база РФ з 2,5 млн громадян України в якості заручників мілітаризованого Криму”.

На сьогодні інтерес до Кримської платформі, за її словами, проявили близько 10 країн, серед яких Туреччина, Великобританія, Канада, США.

Український МЗС ставить перед собою завдання отримати спецпредставника ЄС з питань Криму, як, наприклад, по Кавказу.

Незважаючи на великі сумніви, що Росія приєднається до функціонування “Кримської платформи”, запрошення Кремлю планується направити також.

Важливим завданням Джапарова вважає формування органами влади загальнонаціональної політики, яка буде стосуватися Криму, в тому числі і стратегії деокупації півострова. У МЗС вже, нібито, свою частину розробили, і чекають, щоб документ тепер має з’явитися і на майданчику РНБО.

Питання загрози нападу Росії на Україну з півдня Джапарова вважає актуальним.

Звинувачення Росією України в зупинці подачі прісної води півострову Джапарова оцінює, як політичну маніпуляцію.

Підсумувала своє інтерв’ю Джапарова позицією про те, що в стратегії НАТО (в контексті політики альянсу в Чорному морі) має бути зазначено, що присутність в регіоні сил об’єднання повинно бути постійним.

Які висновки можна зробити? Україна входить в “кримський кейс” з якимось систематизованим планом. Загалом, треба сказати, що за Порошенка руху в цьому напрямку не було, від слова зовсім. Разом з тим, поряд з низкою кроків на міжнародній арені, з боку команди Зеленського не робиться ні-чо-го в напрямку повернення не територій, а людей. А це куди важливіше. Слова Джапарову про 2,5 млн заручників в Криму … Давайте будемо чесними, чи жителі Криму в більшості своїй вважають себе заручниками.

Позиція ж Росії по “Кримської платформі” зрозуміла – з їхнього боку буде повний ігнор. Позиція “Крим – це Росія” для них просто-таки аксіома, змінити яку запрошеннями і спробами встановити діалог з теми не вийде. Тому максимум, на що може розраховувати Україна в реалізації платформи, принаймні в найближчій перспективі, це нові санкції країн Заходу проти РФ.

Поділитись