Нестача військ і втома можуть змусити правителя РФ Володимира Путіна та президента України Володимира Зеленського сісти за стіл переговорів. Питання лише в тому, хто зробить перший крок.
Про це пише колумніст, дипломатичний репортер Марк Урбан для The Sunday Times. За його словами, останнім часом з’являються ознаки того, що конфлікт, можливо, «переходить у фінальну, важку фазу».
Відбулися деякі незначні, але важливі зміни, включаючи ознаки виснаження з обох сторін. Погрози Путіна щодо дозволу Заходу наносити глибокі удари по Росії з використанням західної зброї – підтвердження, що він нервує через наближення переломної точки не на його користь.
Натомість британський прем’єр Кір Стармер по дорозі до Вашингтона заявив, що «у найближчі кілька тижнів і місяців, ймовірно, відбудуться дійсно важливі події».
Зеленський назвав широкомасштабне українське вторгнення в Курську область РФ «частиною нашого плану перемоги». Але успіх далеко не гарантований, і він, ймовірно, скоро зіткнеться з важким вибором.
Є також ознаки ширшої втоми від війни і навіть настороженості в українському суспільстві. Сотні тисяч чоловіків залишаються за кордоном, уникаючи призову, а серед тих, хто служить, 19 000 зіткнулися звинуваченнями в дезертирстві або звільненні з посад на початку цього року.
У травні набув чинності новий закон про мобілізацію, щоб замінити втрати та дозволити втомленим від війни солдатам повернутися додому. З передових підрозділів надходять скарги на те, що новачкам бракує мотивації або вони навіть відмовляються воювати.
Усе це стало причиною похмурого літа для української армії на більшій частині Донбасу, а російська армія зараз наближається до важливого транспортного вузла Покровська. У багатьох одиницях ефективна сила знижується до однієї третини або навіть чверті.
Наступ України на Курськ є частиною стратегії Зеленського досягти чогось, що можна назвати перемогою, коли настане дуже важка зима.
Щодо Росії, то вони досягли успіхів, але величезною ціною: британська розвідка оцінює втрати Росії протягом липня та серпня приблизно у 65 000 осіб.
«Критичне питання, як завжди під час припинення конфлікту, полягає в тому, чи прийшли обидві ворогуючі сторони до висновку, що вони не можуть отримати більше, продовжуючи боротьбу», – пише Урбан.