Україна подала в міжнародний арбітраж позов проти Росії через інцидент в Керченській протоці

Україна подала в міжнародний арбітраж позов проти Росії через інцидент в Керченській протоці

Україна подала меморандум до міжнародного арбітражу з метою отримати компенсацію від Росії через інцидент в Керченській протоці.

Про це повідомило МЗС України в Twitter. “Україна подала свій меморандум у справі України проти Росії про затримання військових кораблів і їх екіпажів в листопаді 2018 року”, – сказано в повідомленні. При цьому не уточнюється, в який конкретно суд подано позов.

До цього в п’ятницю міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підписав меморандум, а напередодні розпорядженням президента країни Володимира Зеленського заступник глави МЗС Євген Єнін і посол України в Нідерландах Всеволод Ченцов були уповноважені представляти Україну в справах проти Росії в міжнародному суді ООН і арбітражах.

Позов на мільйони доларів

Єнін в інтерв’ю “Радіо Свобода” 18 травня повідомляв, що Київ подає в міжнародний арбітраж позов з претензією до Росії у зв’язку з інцидентом в Керченській протоці. Пізніше він уточнив, що значною частиною позову є “обґрунтування компенсації матеріальної та моральної шкоди українським морякам, які незаконно утримувалися на території Російської Федерації протягом дев’яти місяців”. Крім того, за його словами, в позові йдеться “про компенсацію Військово-морським силам України за ті пошкодження, які були нанесені українським кораблям під час їх захоплення, і втрати через варварського поводження російської сторони із зазначеним майном”, а також “про компенсацію за втрати, яких зазнала українська сторона через те, що деякий час ВМС України не могли використовувати три корабля”. Заступник голови МЗС заявив, що компенсація становить кілька мільйонів доларів, проте точну суму не назвав.

За словами Єніна, після подачі меморандуму російська сторона матиме термін до 22 серпня для передачі своїх попередніх заперечень щодо юрисдикції суду. Рішення суду по юрисдикції може бути винесено восени 2021 року слухання по суті можуть початися ще через рік, а в середині 2023 року, вважає заступник міністра закордонних справ, рішення може бути винесено.

25 листопада 2018 роки три корабля Військово-морських сил України ніби порушили порядок проходження військових кораблів через територіальні води РФ при проходженні з Чорного моря в Азовське. Кораблі були затримані, а 24 моряка заарештовані. Їм були пред’явлені звинувачення за статтею про порушення держкордону. Всі 24 моряків повернулися на Україну в результаті відбувся 7 вересня 2019 року, між Москвою і Києвом взаємного звільнення і повернення на батьківщину груп громадян, які раніше були або заарештовані, або засуджені на території двох країн. Незважаючи на обмін українських моряків, в Росії справа проти них не закрита. В кінці січня стало відомо, що слідчі ФСБ Росії призупинили слідчі дії по ньому на необмежений термін в зв’язку з відсутністю можливості забезпечити участь моряків у справі.

Поділитись