Україна не використовуватиме багато винищувачів F-16 через відсутність досвідчених пілотів

Україна не використовуватиме багато винищувачів F-16 через відсутність досвідчених пілотів

Аналітики Defence Express вважають, що навіть якби Україна отримала одразу всі обіцяні машини, то все одно не змогла б  їх використовувати.

Нещодавно Україна нарешті отримала перші довгоочікувані винищувачі F-16. До кінця 2028 року їхня кількість має зрости щонайменше до 79 одиниць.

«По-перше, існує потреба у пілотах для Повітряних сил України, які пройшли навчання та отримали сертифікат пілота F-16 – мінімум 79 льотчиків. А насправді у рази більше для можливості роботи позмінно та адекватного відпочинку. Яка пропускна спроможність центрів навчання вже відома – новостворений центр підготовки у Румунії нещодавно випустив першу групу з 7 пілотів, які навчались 8 місяців», – пояснюють експерти.

Зазначається, що з лютого цього року це єдиний центр підготовки пілотів F-16 у Європі. При цьому сама Румунія також страждає він нестачі авіаторів, адже раніше мала лише 16 літаків, а тепер отримає одразу 32 винищувачі від Норвегії.

За словами експертів, можна пропустити проблему браку технічного персоналу, оскільки теоретично можна залучити іноземних добровольців чи через приватні військові компанії. Однак навіть у цьому випадку залишається питання обслуговування та озброєння цих машин. У США вже просувається позиція, що європейські партнери по НАТО повинні саме у Штатах закуповувати озброєння для українських винищувачів.

«До цього ще треба додати необхідний об’єм запасних частин, двигунів, вузлів та агрегатів, які необхідні для ремонту літаків. А разом із ним пропускну спроможність авіаційних ремонтних підприємств, бо обслуговувати та відновлювати машини, які експлуатуються у бойових умовах необхідно значно частіше ніж у під час «паркетної» служби у мирні часи», – наголошують у Defence Express.

Якщо уявити, що й ця проблема розв’язана, залишається ключова задача – розміщення та захист цих літаків. Щоб не полегшувати ворогу роботу, їх не можна розміщати щільно один до одного на одній авіабазі. Ба більше – знадобиться  6-7 авіабаз на яких винищувачі не лише будуть розосереджені, а й знаходитись у захищених укриттях, яких має бути значно більше за кількість літаків. 

При цьому таку базу мають захищати комплекси типу Patrtiot, а бажано – дві такі системи ППО, а також інші ЗРК. Це потрібно, щоб захищати аеродроми від цього, що є у росіян – різних видів ракет та дронів.

«Необхідно забезпечити РЕБ та ефективну боротьбу із розвідувальними БПЛА. Тобто мова повинна йти і про ще 6-14 Patrtiot, ще більше ЗРК типу NASAMS та багато чого іншого з фахівцями, які вміють ефективно це використовувати. Саме тому, попри поверхневе уявлення у тому, що головна проблема це брак самих винищувачів F-16, це комплекс дійсно глобальних проблем, які лавиною йдуть одна за одною. Але головне те, що вони будуть поступово та планомірно вирішені», – підсумовують аналітики.

Поділитись