Навіть коли українські війська прорвали першу лінію російської оборони на частині південного фронту, солдати, які беруть участь у контрнаступі, показали, наскільки важко отримати більше, ніж поступові успіхи в умовах складних і багатошарових укріплень.
Про це пише CNN.
Українські підрозділи кажуть, що зайняли село Роботине в Запорізькій області та рухаються до кількох інших, намагаючись вивести стратегічний вузол Токмак у зону дії артилерії.
Один військовий, зв’язківець на ім’я Олександр Солонько, детально написав про труднощі прогресу в цьому районі, і його розповідь підтримують інші.
По-перше, каже він, важливий рельєф: поля, села, відносно рівна земля.
«Ким би ви не були, штурмова група… [евакуаційна місія], повітряна або наземна розвідка, ваш рух видно здалеку. Ворог давно готувався до зустрічі з вами», – написав Солонько на платформі X, раніше відомої як Twitter.
«Є обмежена кількість під’їзних шляхів і логістичних шляхів. Щодня по всьому стріляють і обстрілюють. Вас майже напевно помітять. Практично неможливо виконати завдання, залишаючись абсолютно непомітним для ворога».
А Солонько каже, що російські укріплення вигадливі.
«Там ціла система окопів, бліндажів, подекуди фактично тунелів… автоматичні гранатомети, кулемети, протитанкові ракетні комплекси. Через поля тягнуться протитанкові рови та мінні поля», – написав він. «Що не викопано, те видобуто. Нам потрібно пройти через усе це, щоб рухатися вперед».
Останніми тижнями багато хто розповідав про те, що українські сапери повільно просуваються, намагаючись зняти різноманітні міни, деякі з яких встановлені за допомогою розтяжок, які росіяни інтенсивно встановлюють як першу лінію оборони. Незрозуміло, чи є мінні поля настільки ж товстими глибше російських ліній, де вони можуть заважати маневрувати російським військам.
«Ті, хто дуже райдужний і вважає, що ЗСУ довго вибивала росіян із села Роботине, не бачили системи оборони, яку довелося подолати, щоб відкинути росіян від Маріупольської траси та підійти до нього. село, оточіть його, а потім увійдіть. Виконано величезну роботу», – написав Солонько.
«Наші позиції на відвойованій території оточені мінами та розтяжками. Прокладаються доріжки, сапери поступово очищають територію», – додав він.
У п’ятницю український офіцер з передового підрозділу сказав CNN, що відкрита місцевість була складною.
«Безпілотники висять у небі цілодобово, і наші, і їхні. Тому приховати будь-який рух техніки неможливо, будь-який маневр відразу стає відомий противнику і починається обстріл або з артилерії, або з безпілотників», – сказав він.
Офіцер сказав, що на відміну від Бахмута, східного міста, захопленого росіянами в травні після місяців виснажливих боїв, тут не було підвалів, у яких можна було б сховатися. «Тут просто відкриті поля і розбомблені лісопосадки, від яких практично нічого не залишилося».
Аналітики кажуть, що попереду є глибоко вкорінені засоби захисту. На супутникових знімках села Солодка Балка, що за сім кілометрів на південь від Роботиного, видно залізні рови зв’язку, автомобільні укриття та зуби драконів, спрямовані на загородження української бронетехніки.
OSINT-аналітик Еміль Кастехельмі зазначає, що «росіяни побудували комунікаційні траншеї довжиною 100-350 метрів, які допомагають їм як посилюватися, так і відступати з бойових позицій».
«Важкі укріплення побудовані, щоб заблокувати будь-яке потенційне просування по головній дорозі в напрямку Токмака», — сказав Кастехельмі в неділю в дописі на X.
У своїй останній оцінці лінії фронту Інститут вивчення війни, вашингтонський аналітичний центр, зазначив: «Українські війська зараз знаходяться на відстані удару від наступної серії російських оборонних позицій, яка, здається, складається з відносно більшої кількості безперервний масив протитанкових ровів і протитанкових перешкод із зубами дракона, з російськими бойовими позиціями за цими перешкодами, схожими на попередній шар російської оборони».
«Взаємопов’язані системи окопів і бліндажів, які описав український солдат, є результатом місяців російської підготовки», – йдеться в повідомленні. «Незрозуміло, чи російські сили поширили цю систему на наступну серію оборонних позицій далі на південь».
Солонко також визнав втрати української бронетехніки в регіоні «через перевагу противника в повітрі».
«Керовані авіаційні бомби є одним із найбільших страхів. Росіяни використовують їх масово. Не можу судити про точність, але зброя величезна за силою», – написав він у своїх постах на X.
За словами Солонка, росіяни активно використовують безпілотники для спостереження та наведення на українські позиції. «Вони ідентифікують цілі та запускають ланцети групою, а також керовані бомби», — додав він.
Але він також пише, що подаровані США транспортні засоби рятують життя: «Ми розмовляли з солдатом, який двічі пережив прямий напад у Бредлі. Навіть найбільш безнадійно пошкоджене обладнання витягують і везуть на ремонт».
Він також вважає, що захоплення Роботайна є хорошим передвісником для наступу, незважаючи на численні перешкоди.
«Я розумію, чому росіяни так сердяться через втрату села з 6 вулицями. Вони чудово попрацювали, не пропустивши українців. Легше захищати за всіма стандартами. Ми робимо велику роботу, щоб пробитися. І коли нам це вдається, це означає, що наша робота йде краще», – написав він.