Переобраний президент Зімбабве Еммерсон Мнангагва запропонував у неділю, щоб ті люди, які сумніваються в результатах виборів минулого тижня, як і лідер опозиції відкинули звинувачення у «гігантському шахрайстві» та натомість звернулися до суду.
Про це передає Reuners.
У суботу виборча комісія повідомила, що 80-річний Мнангагва виграв вибори, набравши 52,6% голосів, а лідер опозиційної Громадянської коаліції за зміни (CCC) Нельсон Чаміса отримав 44%.
Мнангагва прийшов на посаду, коли давній лідер Роберт Мугабе був повалений у результаті військового перевороту 2017 року після 37 років перебування при владі. Його перший термін ознаменувався шаленою інфляцією, дефіцитом валюти та захмарним рівнем безробіття.
Мнангагва привітав результати виборів.
«Я змагався з ними, і я щасливий, що виграв гонку», — сказав він у неділю в Державній палаті на тлі посиленої присутності поліції в деяких районах столиці.
«Ті, хто вважає, що гонка була проведена неправильно, повинні знати, куди йти».
Це другий і, можливо, останній термін Мнангагви, оскільки конституція обмежує президентські терміни двома термінами.
Речник ZANU-PF Крістофер Мутсвангва заявив, що партія, яка отримала 136 із 209 місць на парламентських виборах, не набрала більшості у дві третини.
«Ми зосередимося більше на управлінні, ніж, ймовірно, на спробі змінити конституцію», — сказав він журналістам у неділю.
Обмеження повноважень є спірним питанням у південноафриканській країні, враховуючи тривалість правління Мугабе.
Чаміса, виступаючи на платформі соціальних медіа X, раніше Twitter, сказав про вибори: «Це відверте та гігантське шахрайство».
Було незрозуміло, чи буде опозиція використовувати суди для оскарження результатів виборів, оскільки судді Зімбабве історично були на боці правлячої партії.
Політичний аналітик Мунджодзі Мутандірі з Офісу зв’язків у Південній Африці сказав, що опозиція більше виграє від виходу на вулиці, ніж у судах.
«Питання, пов’язані з незалежністю судової влади, не вирішать проблеми легітимності (результатів), так само як неупередженість (виборчої комісії) і уявна відсутність незалежності створили» спірні результати, сказав він.
Речник CCC Проміс Мквананці заявив у своїй заяві, що офіційні результати відрізняються від тих, які підрахувала опозиція.
«ЦВК ініціював проведення комплексної громадської перевірки підрахунку голосів», – сказав він.
Команда спостерігачів від Співтовариства розвитку Південної Африки заявила, що голосування пройшло мирно, але звернула увагу на такі проблеми, як затримки голосування, заборона мітингів, упереджене висвітлення в державних ЗМІ та нездатність виборчої комісії надати кандидатам доступ до списків виборців.
Мнангагва звинуватив місію спостерігачів у перевищенні свого мандату. «Мені відомо, що деякі місії спостерігачів вийшли за межі своїх обов’язків», – сказав він.