У відновленні України буде задіяно багато країн та іноземних компаній, – Марек Шафін

У відновленні України буде задіяно багато країн та іноземних компаній, – Марек Шафін

З Надзвичайним та Повноважним Послом Словаччини в Україні Мареком Шафіним ми вже готували неодноразово інтерв’ю. Втім, під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну актуальною стала тема нової зустрічі.

Цього разу під час ексклюзивного інтерв’ю з паном Мареком Шафіним ми поговорили про анексію українських територій, російську агресію, європейські та євроатлантичні перспективи України, відновлення та відбудову держави, яка постраждала від війни.

Пане Посол, Росія анексувала 4 українські області. Як на це відреагували у Словаччині?

Офіційна позиція уряду Словаччини є незмінною: ми не визнаємо анексію цих українських територій. Ми визнаємо територію України лише в її міжнародно визнаних кордонах 1991 року. Так само, як і Крим є частиною України. Жодних фейкових референдумів Словаччина не визнала.

Входження до складу РФ чотирьох українських областей вважаємо незаконним.

Позиція Словаччини є незмінною, оскільки ми є дружніми країнами. Але що важливо: Росія порушує норми міжнародного права.

Що може зупинити агресію Росію?

Україна має право захищати свою територіальну цілісність. Словаччина допомагає Україні з першого дня війни і знаходиться у першій десятці країн щодо надання військової допомоги на душу населення.

Словаччина передала Україні першою сучасні ППО С300, які знаходилися у нас на озброєнні. Зараз з країн Заходу надійде більше сучасних систем ППО для захисту повітряного простору України та її населених пунктів від ракетних обстрілів та іранських дронів.

Яку кількість українських біженців прийняла Словаччина і на яку допомогу вони можуть розраховувати?

До Словаччини приїхали у період війни понад 100 тисяч українських громадян, які офіційно звернулися за прихистком. На 5,5 мільйонну країну це достатньо велика кількість. Багато людей приїжджали транзитом до Словаччини. Переселенці змогли скористатися правом на грошову допомогу та різноманітні пільги: влаштувати дитину до словацького дитячого садочка, школи… Тобто, українські громадяни в Словаччині можуть розраховувати на будь-яку допомогу з боку нашої держави на одному рівні із словацькими громадянами.

Приміром, моя дружина знайшла безкоштовне житло для кількох українських родин. У Словаччині діє ціла програма для українських переселенців. Словацькою мовою таку категорію громадян називають «одидинець». Тобто, вони тимчасово в нас проживають, працюють, а потім по завершенню війни повертаються додому.

Який період часу зможуть знаходитися українці в Словаччині?

Вони мають дозвіл на проживання, як і в усіх країнах ЄС. Поки до кінця року, але термін буде продовжено до березня 2024 року.

Також вони можуть приїхати в Україну за речами та повернутися назад із своїми родичами.

Де переважно працюють українці у Словаччині?

Кожен шукає роботу там, де може влаштуватися. Чимала кількість українців працюють у сфері послуг, у торгових підприємствах. Є українці, які відкрили у Словаччині свій бізнес, або в країнах ЄС. Є категорія людей, яка перенесла свої компанії з України до Словаччини. Тим паче, умови для ведення бізнесу є. Це робиться і для того, аби не так далеко було потім повертатися на Батьківщину.

Українці в нас створюють бізнес у будівельній сфері, машино-будівній сфері. Тобто там, де краще себе людина почувається і намагається створювати бізнес. Законодавчі правила для ведення бізнесу в Словаччині є досить прозорими. Не має різниці це словацька, чи іноземна компанія. І, зрештою, це добре, коли в нас відкриваються підприємства з України. Розширяється сфера співпраці між нашими країнами.

Крім того, в Україні є чимало бізнесменів з гарними ідеями, які можуть збагатіти наше бізнес-середовище новими підходами ведення бізнесу і навпаки – можуть здобути безцінний досвід ведення бізнесу в словацькій сфері.

Чи існує мовний барєр при працевлаштуванні?

Все залежить від того, де людина хоче працювати. З іншого боку, якщо я спілкуватимусь з українцем повільніше, він мене зрозуміє. Якщо повільніше спілкуватиметься українець із словаком, словак його зрозуміє. Тому тут жодної проблеми немає.

Насправді наші мови є дуже близькими. Все залежить лише від спілкування двох людей і чи зможуть вони знайти спільну мову.

Будь-який українець, який проживає у Словаччині протягом півроку, вже має певний словниковий запас.

Україна нещодавно отримала офіційний статус кандидата в члени ЄС. Якими Ви бачите перспективи членства країни в ЄС?

Словаччина підтримує євроатлантичний вибір України. Ми завжди підтримували Україну. Є певні задачі, так зване домашнє завдання, які кожна країна перед вступом зобов’язана виконати. Членами ЄС держава не може стати просто так, а після того, як законодавство, бізнес-середовище, права людини, відповідатимуть вимогам Євросоюзу. Приміром, Словаччина працювала більше десяти років, аби стати членом ЄС, але в нас не було війни.

 Тому, якщо є бажання українців стати членом ЄС, вони, за умов наполегливої праці, досягнуть бажаного результату.

Цей новий статус Вас ще більше наближує до перспектив членства та дає шанс на проведення відповідних реформ. Насправді, Словаччина досі запроваджує реформи. Тому цей процес є постійним. Якщо процес реформ розпочатий, він з часом лише удосконалюється. Головне, аби уряд належним чином контактував із громадянами та передавав посил суспільству. Це має бути внутрішнім завданням для людей.

У Словаччині в свій час вирішили спонтанно, що ми хочемо стати членами ЄС та НАТО і на цьому шляху йшли всім суспільством. Тому іншого шляху для України немає. Євросоюз звичайно цікавиться Україною та допомагає їй. Далі все залежатиме виключно від зусиль України. Українці краще за інших знають сферу власних інтересів.

Україна подала заявку за прискореною процедурою на членство в НАТО. Які шанси є в України?

Словацький уряд підтримує Ваші прагнення до членства. Втім щодо часових рамок вступу до НАТО важко відповісти. На жаль, я не пророк.

Словаччина з 2004 року є членом НАТО. Наскільки альянс може протистояти зовнішнім викликам?

Альянс може повністю протистояти зовнішнім викликам. Там існує статут і ціла структура, де члени НАТО здатні забезпечити власну безпеку та безпеку усіх членів альянсу. Хтось слабше, хтось сильніше працює, але ми усі разом.

Що, приміром, показує і нинішня ситуація, коли країни, члени НАТО, вирішили допомагати і Україні.

Чи отримував словацький бізнес пропозиції приймати участь у відновленні України? Не секрет, що Україні самостійно буде не під силу впоратися з тими руйнуваннями під час війни?

Пропозиції надходили. В Україні було чимало проблем з бізнес-середовищем, навіть коли були спроби віджати словацький бізнес, який працював в Україні. На деякі підприємства були спроби рейдерського захоплення. І ми ці проблеми вирішували на рівні посольства та урядів наших країн.

Переконаний, у відновленні України буде задіяно багато країн та іноземних компаній. Не лише словацьких. Оскільки масштаби руйнування є катастрофічними. Відбудувати країну заново буде не так просто. Словаччина, як Ваш сусід та близький друг, Україну в біді не залишить. Обов’язково допоможемо.

Бесіду вів Володимир Малінін

Поділитись