У Туреччині хочуть закрити Босфор для кораблів Росії

У Туреччині хочуть закрити Босфор для кораблів Росії

Продовження конфлікту в сирійській провінції Ідліб може змусити Анкару закрити протоку Босфор для кораблів ВМФ РФ.

Про це заявив оглядач турецького телеканалу Haber Turk Мухаррем Cарикая з посиланням на свої джерела в керівництві країни. За його словами, подібні опції знаходяться «на столі» у президента Реджепа Тайіпа Ердогана. Конвенція Монтре, яка регулює судноплавство в протоках Босфор і Дарданелли, дає можливість для таких заходів.

Він зазначив, що наступальна операція сирійської урядової армії в районі Ідліб, в результаті якої продовжують гинути турецькі військовослужбовці, посилила напруженість у відносинах між Москвою і Анкарою.

“Відступ в Ідлібі означало б, що Туреччина може здати свої позиції на кількох фронтах, особливо в Лівії. Ось чому турецька рішучість досягає такого рівня, після якого криза може безперешкодно досягти такого”, – говорить оглядач Haber Turk.

Якщо за столом переговорів з росіянами не буде досягнутий консенсус про долю бунтівної сирійської провінції, вважає він, це призведе до змін у виконанні деяких пунктів конвенції Монтре. Туреччина може просто заблокувати прохід російських судів через Босфор на підставі однієї зі статей угоди.

За Конвенцією, за торговими судами всіх країн закріплена свобода проходу через протоки Босфор і Дарданелли як в мирний, так і у воєнний час. Міжнародним документом визнається особливе становище чорноморських держав (Болгарії, Грузії, РФ, Румунії, Туреччини та України). Кораблі і судна будь-якого класу, в тому числі підводні човни ВМС цих країн мають право в мирний час проходити через протоки без обмежень за умови повідомлення Анкари за 8 діб. Однак в разі участі Туреччини у війні і при «безпосередньої військової небезпеки» їй дається право заборонити прохід через протоки будь-яких військових кораблів, а також регулювати режим судноплавства на свій розсуд.

Під час бойових дій, в яких Туреччина не приймає участі, у неї також є право заборонити транзит суден воюючої країни. Конвенція Монтре неодноразово викликала критику через те, що документ не конкретизує умов, які можуть бути визначені як «безпосередня військова небезпека». Інтерпретація цього пункту може бути дуже широкою.

Слід зауважити, що Ердоган недавно порівнював ситуацію в Ідлібі зі станом війни. А виступаючи 26 лютого в парламенті перед однопартійцями, він заявив, що турецькі сили не зроблять ні кроку назад в Ідлібі, населення якого, на думку президента, не хоче повернення під контроль офіційного Дамаска.

“Ми забезпечимо умови, при яких населення (Сирії) повернеться до своїх домівок, – пообіцяв турецький лідер. – Ми розглядаємо різні варіанти, в тому числі активне втручання”. Президент Туреччини вважає, що єдиною проблемою Анкари в контексті кризи навколо Ідлібу є проблема з використанням повітряного простору.

“Ми збираємося незабаром вирішити це питання”, – сказав Ердоган та нагадав, що відведений Анкарою Дамаску час на те, щоб вивести свої сили на позиції, обумовлені в Сочинському меморандумі, закінчується. Після цього турецьке керівництво може зважитися на радикальні заходи.

Поділитись