Рішення Європейського суду з прав людини є обов’язковими для виконання країнами-членами Ради Європи, в тому числі для Росії
Рішення Європейського суду з прав людини є обов’язковими для виконання країнами-членами Ради Європи, в тому числі для Росії, сказано у висновку щодо поправок до Конституції РФ, опублікованому Венеціанською комісією Ради Європи. Його цитує “Інтерфакс”.
У документі говориться, що якщо країна визнала юрисдикцію суду, то це означає, що вона добровільно бере на себе виконання його вердиктів. Тому уряди країн не можуть вирішувати, виконувати чи не виконувати вердикти ЄСПЛ. А повноваження Конституційного суду РФ оголошувати вироки ЄСПЛ не підлягають виконанню і суперечать обов’язкам Росії в рамках Європейської конвенції з прав людини.
За підсумками аналізу проекту поправок до Конституції РФ Венеціанська комісія висловлює думку, що запропоновані зміни та доповнення до ст. 79 Конституції слід виключити або переформулювати. В даний момент вона звучить так: “Російська Федерація може брати участь в міждержавних об’єднаннях і передавати їм частину своїх повноважень відповідно до міжнародних договорів Російської Федерації, якщо це не тягне за собою обмеження прав і свобод людини і громадянина і не суперечить основам конституційного ладу Російської Федерації. Рішення міждержавних органів, прийняті на підставі положень міжнародних договорів Російської Федерації в їх тлумаченні, що суперечить Конституції Російської Федерації, не підлягають виконанню в Російській Федерації”.
В кінці травня в Раді Європи розглянули петицію росіян про необхідність проведення правової експертизи прийдешніх змін в Конституцію РФ і процедури їх прийняття. Петицію підтримали понад 200 тис. росіян, включаючи більше 120 російських правозахисників, юристів, вчених, політологів, політиків і громадських діячів.
Як пояснював один з авторів петиції юрист-конституціоналіст Станіслав Станскі, експертні оцінки Венеціанської комісії носять рекомендаційний характер, проте вони можуть бути використані російським громадянським суспільством в боротьбі за відновлення основ конституційного ладу. Крім того, рішення Венеціанської комісії дозволить задокументувати порушення, пов’язані з поправками і їх прийняттям і приверне увагу “до антиконституційної ситуації в Росії. А у російських громадян буде можливість скласти свою думку про поправки з урахуванням європейських норм і зобов’язань Росії як члена Ради Європи.
Президент Володимир Путін призначив голосування по поправках до Конституції на 1 липня. При цьому формально “дострокове голосування” почнеться ще 25 червня – на наступний день після параду Перемоги. Поправки передбачають більш ніж 40 змін в Конституції. Зокрема, в Основному законі країни пропонується прописати пріоритет Конституції над міжнародним правом, а також обнулити президентські терміни Володимира Путіна, що дозволить йому залишатися при владі до 2036 року.