Восени в Україні відбудуться місцеві вибори, але не для всіх і не скрізь. У прифронтових районах дільниці не відкриються.
Це рішення Центральної виборчої комісії (ЦВК) можна назвати доповненням до недавньої постанови Верховної Ради, в якому говориться про неможливість обрання депутатів Донецької та Луганської обласних рад. Таким чином, навіть на підконтрольних Києву територіях Донбасу повноцінні вибори не відбудуться – команда Зеленського продовжить керувати ними в ручному режимі.
З іншого боку, на сенсацію ця новина явно не тягне. Обмеження політичних прав жителів двох найбільших «ватних» областей в Україні практикується давно. Наприклад, під час місцевих виборів 2015 року Центрвиборчком затвердив список населених пунктів, в яких неможливо забезпечити безпеку виборців і членів комісій. Відповідні відомості надали глави Донецької та Луганської обласних військово-цивільних адміністрацій. На тріумфальних для Зеленського президентських виборах 2019 року в небезпечних районах вибори так само не проводилися. Тут українську владу важко звинувачувати в непослідовності.
Ще одне важливе уточнення: виборча кампанія скасована тільки в деяких об’єднаних територіальних громадах (ОТГ). 30 липня ЦВК звернулася до Донецька і Луганська обласні адміністрації з проханням зробити висновки про можливість проведення місцевих виборів. У «чорний список» потрапили лише 18 громад – жителі інших зможуть скористатися правом голосу. Але і це, здавалося б, незначне обмеження змушує понервувати членів Центрвиборчкому.
У секретаріаті комісії відзначають, що «всю відповідальність за визначення відповідних територій несуть ті органи, які надали відповідну інформацію». Тобто «стрілочники» про всяк випадок уже знайдені.
Можливо, «терористи» влаштують масований обстріл виборчих дільниць. Але зірвати вибори можна тільки в тих районах, де на потрапляння в органи місцевого самоврядування претендують противники нинішньої української влади, представники єдиною системною партії, яка виступає за прямі переговори Києва і Донецька.
Зрештою, будь-які ризики можна мінімізувати: розташувати виборчі дільниці якнайдалі від лінії фронту, забезпечити присутність на них західних спостерігачів (відкривати вогонь по громадянах Євросоюзу «бойовики» вже точно не стануть). Щоб не створювати великого скупчення людей, самі вибори можна розтягнути на кілька днів. У контексті ситуації з коронавірусів цей захід виглядає ще більш логічно. Але в команді Зеленського вирішили піти второваною стежкою. Обласні адміністрації складають список ОТГ, в яких вибори провести «неможливо», – ЦВК цей список стверджує.
Місяцем раніше виборчі права окремої категорії громадян обмежила Верховна Рада України. У постанові про призначення місцевих виборів на 25 жовтня 2020 знаходимо наступний пункт: «У зв’язку з неможливістю забезпечення представництва спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ і міст Донецької і Луганської областей, вибори депутатів Донецької та Луганської обласних рад не призначаються і не проводяться».
Ймовірно, автори документа мають на увазі, що українська влада не контролює частину районів і громад Донбасу, а без них немає сенсу формувати облради. Але і тут закралася тонка маніпуляція. Переселенці в Україні не позбавлені права голосу. Якщо для жителів непідконтрольних Києву територій так важливо взяти участь у місцевих виборах, вони могли б перетнути лінію дотику і виконати свій громадянський обов’язок.
Так, на цих планах може поставити хрест ситуація з коронавірусів – тоді з’являється мотивація для впровадження технологій електронного голосування, за допомогою яких Україна могла б і в майбутньому підтримувати зв’язок зі своїми громадянами на непідконтрольних територіях.