В Україні політики поводяться як «банальні торгаші на ринку», заявив перший заступник голови міжнародного комітету Ради Федерації Володимир Джабаров.
Так він сказав, коментуючи слова українського політичного експерта Тараса Семенюка про необхідну Києву вимогу до США про статус основного союзника поза НАТО через добудови газопроводу «Північний потік- 2».
Тарас Семенюк заявив, що Київ в умовах добудови «Північного потоку-2» зобов’язаний вимагати у США статус основного союзника поза НАТО. «Думаю, стратегічно питання “Північного потоку-2” вже вирішене, думаю, що США і Німеччина визначилися з цим проектом. Нам варто, наприклад, вимагати і просити у США особливий статус союзника поза НАТО», – висловився він.
Семенюк вважає, що президенту України Володимиру Зеленському варто підняти цю тему на майбутній зустрічі з американським колегою Джо Байденом. «Очевидно, що це не буде зроблено за один день, але започаткувати таку амбітну мету, я думаю, президент Зеленський міг би», – оцінив він.
Володимир Джабаров заявив, що якщо США і стане особливим союзником України, ніяких дій з їх боку чекати не слід.
«Я думаю, що Україна намагається за всяку ціну загострити ситуацію навколо “Північного потоку-2”. Раз у них не вийшло безпосередньо заблокувати будівництво проекту, зараз вони хочуть зажадати для себе якийсь особливий статус і спровокувати якийсь конфлікт з Росією, щоб американці відразу встали на їх захист. Мені здається, вони марно спокушаються, тому що Сполучені штати Америки дуже прагматичні. Вони підхоплюватися по команді Києва не будуть. Якщо в Україні вважають, що вони будуть провокувати нас і в разі чого на їх захист встануть американці, вони глибоко помиляються», – зауважив політик.
Він зазначив, що президент Джо Байден вже дав зрозуміти Києву, що особливих реверансів у його сторону він робити не збирається, тому чекати від США реальної допомоги не варто.
Мало того що вона дістала всіх своїх союзників в НАТО, включаючи Францію і Німеччину, які особливо захищали Україну після 2014 року. Тепер вони починають діставати американців.
Сенатор з жалем зазначив, що український режим остаточно встав на шлях повної конфронтації з Росією. «Я думаю, що нічого хорошого Україні це не обіцяє», – поділився Джабаров.
«Вони міркують не як політики, а як банальні торгаші на ринку. Ось газ будуть качати по “Північному потоку”, а з української газопроводу не будуть. І наш президент, і глава “Газпрому” не раз говорили про те, що є конкретний договір з Україною щодо транзиту газу і ми його виконуємо. А ось що буде після 2024 року – вирішиться пізніше», – повідомив політик.
Як складатиметься ситуація, залежить від кількох факторів, поділився перший заступник голови профільного комітету Ради Федерації. Зокрема, все залежить від запиту на газ в Європі. «Якщо він буде зростати, то, напевно, і український газопровід буде використовуватися в повному обсязі», – сказав він.
Однак, зазначив політик, тут є нюанс. Якщо трубопровідна система України, яка не ремонтувалася з часів Радянського Союзу, прийде в непридатність, то її використання встане під велике питання. Ще одним фактором, через який Росія може відмовитися від транзиту газу через Україну, може стати агресивний настрой Києва стосовно Москви. «Якщо Україна буде вести себе вкрай агресивно з Росією і вимагати плату за транспортування, то, я думаю, що жодна нормальна держава на нашому місці не захотіло б мати відносини з такою країною», – уклав Джабаров.
Раніше, 29 липня, глава оператора української газотранспортної системи (ГТС) Сергій Макогон заявив, що надії на зупинку газопроводу «Північний потік-2» як і раніше залишаються, і пов’язані вони в першу чергу з формою угоди США і Німеччини.