У Нью-Йорку померлих від вірусу SARS-CoV-2 ховають у братських могилах

У Нью-Йорку померлих від вірусу SARS-CoV-2 ховають у братських могилах

З переміщенням центру світової пандемії COVID-19 в Нью-Йорк світ облетіли страшні кадри братських могил на острові Харт. Багато хто не вірив, що таке можливо в найбільшому і найбагатшому місті Нового світу.

Острів з такою назвою дійсно існує, і ось уже майже півтора століття використовується як місце поховання бродяг, безпритульних, мертвонароджених немовлят, а також небіжчиків, чиї тіла не були затребувані родичами з моргів. Епідемія внесла в цей скорботний порядок лише одну корективу: з 30-ї до 6-и днів скорочений термін запитання. Так що через практично повної зупинки авіаперельотів і карантину в братській могилі на острові Харт можуть відмовитися тіла тих людей, чиї родичі просто не змогли дістатися до Нью-Йорка, щоб віддати останню шану своїм близьким.

Взагалі ж, похорони в Нью-Йорку – справа витратна. Правилом хорошого тону вважається прижиттєва турбота про себе і своїх близьких, коли «гробові» не ховаються під подушкою, а вносяться на спеціальний рахунок в одному з численних похоронних будинків, делікатно званих меморіальними. Людина за життя оплачує вартість ритуальних послуг, позбавляючи рідних від суєти, зайвих витрат і ризику опинитися в безіменній братській могилі. При банкрутство або закриття меморіального будинку гроші не пропадають, оскільки їх розміщують на спеціальних рахунках, захищених гарантією держави, і навіть нараховують на них відсотки.

Держава допомагає грошами: при мінімальній вартості всього пакету ритуальних послуг (морг, труну, транспорт) в $ 4000-5000 можна розраховувати на близько $ 1500 компенсації.

Але і на цьому витрати не закінчуються, тому що потрібно визначитися з місцем поховання. У глибинці з цим проблем, як правило, не виникає, а от в Нью-Йорку, де кожен квадратний метр землі має свою чималу вартість, ціна ділянки для поховання може змагатися з витратами на покупку квартири або будинку. Є старовинні кладовища в межах міста, є розташовані далеко за містом. За деякими, наприклад, Бруклінському цвинтарі Грінвуд, навіть водять екскурсії: красиві мавзолеї і склепи, місця спочинку відомих людей … За популярністю воно змагається з багатьма екскурсійними маршрутами Імперського штату. Цьому кладовищу надано статус національного історичного пам’ятника. Воно є чинним, на ньому ховають досі. Піаніст Леонард Бернстайн, винахідник азбуки імені самого себе Самуель Морзе, політики, артисти і навіть гангстери упокоєні саме на ньому.

На острові Харт ховають даром. До недавнього часу це робили ув’язнені, тому що він перебував у віданні Департаменту виправних установ міста. На хартії ніхто не живе. У різні роки на ньому розташовувалися: в’язниця, клініка для лікування наркозалежних, притулок для бездомних. Повністю будівлі, побудовані на хартії, були залишені людьми в 1977 році. Довгий час було неясно, під чиєю формальної опікою буде знаходитися Харт, і, в підсумку, рік тому вирішено було передати його в підпорядкування Департаменту парків і зон відпочинку.

Дістатися на Харт можна раз на місяць. Раніше для цього було потрібно докази того, що там похований хтось із ваших родичів. Деякі екстремали припливали на Харт на звичайних човнах.

Вважається, що на острові Харт покояться тіла більше 1 млн. осіб. Але точної цифри не знає ніхто: частина документів згоріла під час пожежі. Не раз і не два американські ЗМІ писали про порушення міської влади, в результаті яких з’ясувалося, що на хартії ховали людей, родичам яких не повідомляли ніяких даних про їхню долю.

Нині в будні дні на Харті ховають 20-25 покійних. Ще пару місяців необхідності в таких великих братських могилах не було, і поховання проводилися раз на тиждень. Коронавірус робить свою чорну справу.

Поділитись