У нафтову війну вступив Катар, пропонує паливо зі знижками до 13 доларів за барель

У нафтову війну вступив Катар, пропонує паливо зі знижками до 13 доларів за барель

Близькосхідні країни ОПЕК слідом за Саудівською Аравією нарощують знижки на нафту в боротьбі за ринок, де надлишок поставок досяг вже 25 млн барелів на добу.

Як повідомили Reuters джерела на ринку, катарська державна корпорація Qatar Petroleum пропонує нафту постачанням в червні зі знижками до 13 доларів за барель.

Компанія вже продала 500 тисяч тонн сорту Qatar Wild за ціною на 13 доларів нижче азіатського бенчмарка Dubai. Така ж партію видобутого на шельфі сорти Qatar Marine була реалізована зі знижкою 9,2-9,3 за барель.

Найбільш імовірним покупцем обох партій стала британська Shell, говорить джерело Reuters. У четвер Qatar Petroleum пропонувала нафту сорту Al-Shaheen з дисконтом в 10,4 долара.

Саудівська Аравія кілька днів тому оголосила, що знижує на 5,5 долара відвантажувальні ціни нафти Arab Super Light в Азію на 5,5 долара і вперше в історії буде продавати її з дисконтом 3,65 долара до ціни бенчмарка Oman / Dubai.

Сорт Arab Extra Light подешевшає на 4,3 долара, Arab Light – на 4,2 долара, важкі сорти Arab Medium і Arab Heavy стануть дешевшими на 3,35 і 2,95 долара відповідно.

Різко були знижені ціни для південно-європейських країн. Знижка на Arab Extra Light збільшилася майже вдвічі – з 5,8 до 10,3 долара до ціни Brent, на Arab Light – з 8,6 до 10,3 долара, на важкі сорти – до 11,4 долара.

Для Північно-Західної Європи залишилася в силі знижка в 10,25 долара до Dated Brent на поставки сорти Arab Light. Ціна надлегкої нафти Arab Extra Light була знижена на 80 центів – до мінус 8,9 долара до Brent.

На ринку склалася унікальна ситуація: видобуток, переробка і відвантаження нафти тривають, хоча попиту немає, вільних резервуарів в європейських країнах практично не залишилося, і нафтотрейдери використовують в якості ємностей зберігання танкери, ціни на фрахт яких виросли в окремих випадках в 7 разів.

За даними Reuters, біля берегів Європи, поблизу найбільших паливних терміналів на якорях стоять 30 танкерів, які не можуть розвантажитися в зв’язку із заповненою резервуарів на березі.

На їх борту в сумі мільйон тонн авіапалива, бензину та інших нафтопродуктів. Це загрожує постачанню російських нафтопродуктів в Європу: найближчим часом може початися різке скорочення відвантаження, попереджає Скигін.

Продати нафту в Азію також складно. Сорту нафти, що поставляється з Росії, буде потрібно значний дисконт до дубайському бенчмарку, щоб зберегти конкурентоспроможність на азіатському ринку, відзначає директор з досліджень Wood Mackenzie Сушать Гупта: всім виробникам також доведеться знизити ціни на свою сировину, щоб конкурувати з Saudi Aramcо.

У Росії вже немає місця для зберігання нафти. Залізничні цистерни також закінчуються. Зупинити видобуток небезпечно, тому що розконсервувати свердловини в умовах Росії не представляється можливим з технічних причин або ж відновлення видобутку з заглушених свердловин виявиться просто нерентабельним.

Поділитись