У Латвії ухвалили рішення про знесення пам’ятника радянським солдатам у центрі Риги

У Латвії ухвалили рішення про знесення пам’ятника радянським солдатам у центрі Риги

Президент Латвії Егіл Левітс неодноразово заявляв, що радянський пам’ятник визволителям у Ризі є «свідченням окупації та страждань латиського народу», тому його необхідно знести. На його думку, «зараз питання загострилося, тому що та сама армія, яка окупувала Латвію, воює в Україні». У лютому Мін’юст Латвії назвав пам’ятник загрозою нацбезпеці, а вже 12 травня сейм республіки усунув юридичний бар’єр для його знесення. Російськомовні жителі Риги на день перемоги приносили до пам’ятника квіти, але їх прибирали комунальні служби міста за допомогою бульдозера.

Ризька дума проголосувала за демонтаж пам’ятника визволителям Риги, провівши 13 травня позачергове засідання щодо цього питання. За проект рішення проголосували 39 депутатів Ризької думи, проти – 13.

Міська дума доручила столичному управлінню з пам’ятників за підтримки міського управління з майна та муніципальній поліції «вжити всіх необхідних заходів для демонтажу» меморіалу.

Ексклюзивно для видання «Новий формат» погодилася прокоментувати ці події навколо демонтажу монументу депутат Латвійського сейму, член Комітету закордонних справ та Комісії державних видатків і ревізії Сейму та фракції ліберального об’єднання «Розвитку За!» Криста Баумане.

Криста, сейм усунув юридичні бар’єри для знесення пам’ятника радянським солдатам у Ризі. Ризька дума ухвалила рішення про демонтаж. Наскільки це рішення є своєчасним і може внести розкол у суспільстві?

Рішення є дійсно дуже важливим, оскільки саме існування цього монументу вносить розкол у суспільстві. Його необхідно було прийняти вже зараз. Цей пам’ятник став елементом політичних спекуляцій, про що ми пересвідчилися 9 травня. Після 24 лютого цей монумент став не лише символом окупації латиського народу, а й символом агресії російської окупаційної армії після сумнозвісних подій та звірств в Україні.

З огляду на це, саме рішення було важливим. Переконана, що так думає і більшість латиського населення.

У Латвії проживає чимало російськомовних людей. Якою може бути їх реакція та чи можливі протести в Латвії?

Латвія на відміну від Росії є вільною демократичною країною. Вона сама розбереться і без підказок, що робити. В нас можуть відбуватися мітинги, оскільки люди таким чином висловлюють свою думку. Однак, певна частина населення Латвії підтримує Росію та путінський режим, війну в Україні, а цього ми не сприймаємо. Протести однозначно будуть продовжуватися поблизу Ризької думи. Деякі протестувальники вже були затримані поліцією. У тому числі і проросійську депутатку Європарламенту Тетяну Жданок за участь у несанкціонованому мітингу, яка відома своєю позицією щодо окупації Криму.

Яка подальша доля цього памятника: його буде остаточно демонтовано чи перенесено в інше місце?

Мої колеги у Ризькій думі сказали, що не важливо, як буде знесений цей монумент, нам важливо дбати про майбутнє. Пізніше буде вирішено, що стоятиме на цьому місці. Зараз головне позбутися символів окупації, прибрати цей обеліск. На відміну від пам’ятника радянському солдатові в Таллінні, там відсутні будь-які поховання, що спрощує процедуру демонтажу.

Крім того, хочу додати, що Латвія підтримує українців усіма можливими способами.

Володимир Малінін

Поділитись