У прекрасної тріади білоруської опозиції – Світлани Тіхановської, Марії Колесникової і Вероніки Цепкало вперше немає спільної думки щодо принципового питання.
Тепер в стані опозиції навіть може статися розкол. Справа в тому, що напередодні штаб Віктора Бабарика оголосив про створення політичної партії “Разом”, відповідний ролик з’явився на каналі штабу в Youtube. Очевидно, ролик, як і ініціатива зі створенням партії, були готові до того, як Віктор Бабарика виявився в СІЗО КДБ республіки. У відеозверненні кандидат в президенти говорить про необхідність проведення конституційної реформи. «Це найголовніша на сьогодні завдання», – підкреслює Бабарика. Глава його штабу Марія Колесникова також зазначила, що продовжує боротися за свободу і майбутнє білоруського народу. Документи про реєстрацію партії «Разом» будуть подані найближчим часом.
Сьогодні в самій Білорусії знаходиться тільки Марія Колесникова, яка явно стає головною особою білоруського протесту. Умовний лідер Світлана Тіхановська, у якій і по ходу виборчої кампанії не завжди витримували нерви, була вивезена з країни майже відразу після виборів. Вероніка Цепкало разом з чоловіком, побоюючись переслідування, спочатку виїхали в Росію, а коли проти Валерія порушили на батьківщині кримінальну справу і оголосили міждержавний розшук по СНД, поїхали в Польщу.
Крім того, за інформацією джерел Octagon в Кремлі, Москва планує працювати тільки з Бабарико та Колесникової і буде підтримувати ініціативу про конституційну реформу, яка нібито передбачає «тихий відхід» Олександра Лукашенко з поста глави держави. У разі визнання Бабарика та Колесникової офіційною Москвою політичні процес очевидно перейде в умовно правову площину і стадію торгу.
Офіційний Мінськ раніше також заявив про можливість конституційної реформи, після проведення якої можуть бути призначені нові вибори. Таким чином, реформа може стати відправною точкою реального діалогу опозиції і влади. А партія «Разом», в разі її реєстрації, ймовірно, може увійти в парламент, якому можуть бути спущені нові повноваження в рамках конституційної реформи.
Ініціатива штабу Бабарика по конституційній реформі, як головне завдання на сьогоднішній день, публічно розкритикували Світлана Тіхановська і Валерій Цепкало. Вони вважають, що реформа може стартувати тільки після відходу Олександра Лукашенка, а інакше це буде зливом протесту.
Про розбіжності в лавах білоруської опозиції ЗМІ поговорили з головою штабу Валерія Цепкало Веронікою.
– Прокоментуйте програму партії «Разом» в частині проведення конституційної реформи?
– В цілому, ми дуже позитивно ставимося до конституційної реформи і підтримуємо цю ідею. Однак наш штаб вважає, що спочатку повинен піти Олександр Лукашенко і тільки після цього ми будемо займатися реформами. На наш погляд, це виглядає як умовляння народу і просто розтягування часу. Ми не хочемо, щоб протест зменшувався, йшов в кабінети і такого роду переговори тривали ще кілька років.
– Є якісь розбіжності з приводу конституційної реформи в стані опозиції?
– Наша позиція також збігається з позицією Світлани Тіхановської – єдиного кандидата, який був присутній в бюлетенях. Спочатку повинен піти Олександр Лукашенко. У цьому питанні думки штабу Валерія Цепкало і Світлани Тіхановської повністю збігаються.
– У штабу Віктора Бабріко і Марії Колесникової аналогічні думки?
– Думаю, про це потрібно запитати у неї самої. Судячи з того зверненням, яке вони вчора випустили, у неї з цього питання інша думка. Вони відсилають до ініціативи Віктора Бабарика про проведення конституційної реформи, запущеної ще до президентських виборів.
– Вважається, що реформа конституції Білорусі може стати відправною точкою початку діалогу опозиції і влади. А в ході її реалізації Лукашенко піде у відставку. Ви так не вважаєте?
– Ми вважаємо, що ніяких переговорів і ніякої конституційної реформи не повинно бути до тих пір, поки не піде Лукашенко і цей режим. В іншому випадку це буде затягуванням процесу. Ми це проходили багато разів: Лукашенко буде розповідати про те, що він збирає комісію, консультується, розглядає внесення змін – природно це не буде висвітлюватися в ЗМІ і пройде в кулуарах. А через рік-два-три він скаже, що пропозиції його не влаштовують і, відповідно, реформу заверне.