Туреччина заявила про готовність відкривати вогонь у відповідь по армії Хафтара в Лівії

Туреччина заявила про готовність відкривати вогонь у відповідь по армії Хафтара в Лівії

Міністерство закордонних справ Туреччини виступило в неділю з твердженням, що Лівійська національна армія (ЛНА) фельдмаршала Халіфи Хафтара “посилила атаки”, метою яких в тому числі стало турецьке посольство в Тріполі.

У поширеній зовнішньополітичним відомством заяві йдеться про готовність Анкари відкрити у відповідь вогонь по позиціях ЛНА в разі повторення подібних інцидентів.

“Зміни, пов’язані з Хафтаром незаконні формування в останні дні посилили напади на цивільних осіб та цивільну інфраструктуру. Тільки 9 травня пов’язані з Хафтаром елементи запустили понад 100 ракет і вели інтенсивний артилерійський обстріл по центру Тріполі. В результаті цих нападів, цілями яких були дипломатичні місії, включаючи наше посольство в Тріполі, аеропорт Мітіга, що готуються до зльоту цивільні літаки і інша цивільна інфраструктура, загинули і отримали поранення цивільних особи. З цієї причини ми знову подчерки ваем, що якщо наші представництва в Лівії і наші інтереси будуть поставлені під удар, то ми будемо вважати формування Хафтара-якою законною метою [для удару у відповідь]”, – наголошується в комюніке.

Тим часом напередодні офіційний представник ЛНА генерал-майор Ахмед аль-Місмарі повідомив, що армія Хафтара дотримується міжнародних конвенцій і не обстрілює дипломатичні місії в Тріполі, її операції спрямовані виключно проти терористів.

У заяві МЗС Туреччини також називається “неприйнятним” той факт, що “ООН не реагує на ці напади”. “У період [священного для мусульман місяця посту] рамадану і пандемії колективна відповідальність світової спільноти полягає в тому, щоб зупинити путчиста Хафтара, який вбиває своїх громадян, включаючи жінок, дітей і людей похилого віку”, – стверджує турецьке міністерство.

Раніше агентство Reuters повідомило, що МЗС Італії звинуватив сили Хафтара в обстрілі території поблизу резиденції посла країни, в результаті чого загинули дві людини. Крім того, агентство цитувало турецького посла, який стверджував, що поруч з посольством Туреччини впав реактивний снаряд, який потрапив в будівлю Верховного суду в столиці.

Обстановка в Лівії

У Лівії паралельно існують два органи виконавчої влади: в Тріполі уряд національної згоди Фаїза Сарраджа і тимчасовий кабінет Абдалли Абдуррахмана ат-Тані, який діє на сході країни спільно з парламентом і підтримуваний ЛНА. Вже більше року протиборчі табори ведуть бої за головне місто країни після того, як Хафтар 4 квітня 2019 року почав наступ на Тріполі з метою, як він заявляв, звільнити столицю від терористів.

Тріполійскький кабмін у відповідь мобілізував всі підконтрольні йому збройні формування, офіційно звернувшись за допомогою до Туреччини на підставі підписаного з нею в кінці листопада минулого року меморандуму про військове співробітництво. 27 квітня ЛНА оголосила про взяття на себе управління державою, і тоді ж Хафтар визнав недійсним Схіратську політичну угоду, що стало базою для створення уряд національної згоди. Рішення фельдмаршала негативно сприйняло більшість держав.

В уряді назвали його “спробою нового перевороту”, а пізніше відкинули висунуту армією пропозицію про припинення вогню на час священного для мусульман місяця посту рамадан.

Тим часом у ЛНА почали повітряну операцію під кодовою назвою “Туюр Абабіль” (згадувані в Корані птиці Абабіль врятували священну Каабу під час вторгнення ефіопського царя Абрахам в Мекку в VI столітті н. Е., Закидавши ворога “пекельними камінням”) проти підтримуваних Туреччиною прихильників уряду. До цього аль-Місмарі під час телеконференції обіцяв лівійцям “приємні сюрпризи” найближчим часом, знову запевнивши їх, що столиця “незабаром повернеться в лоно батьківщини”.

Поділитись