Туреччина створила нову військову загрозу для Росії

Туреччина створила нову військову загрозу для Росії

Впливовий американський сенатор Джон Тьюн, заступник голови республіканської фракції в верхній палаті Конгресу вніс законопроект (точніше кажучи, поправку до бюджету Міністерства оборони США на наступний рік) про викуп у Туреччини російських систем ППО С-400, нещодавно поставлених.

Якщо документ буде прийнятий, наслідки можуть виявитися непередбачуваними для російського оборонного експорту і взагалі російського ВПК.

В кінці минулого року Володимир Путін заявляв, що обсяг поставок зброї та боєприпасів за кордон в 2019 році приніс $ 13 млрд, а загальний портфель замовлень перевищив $ 50 млрд Частка російського оборонного експорту на світовому ринку озброєнь коливається в межах приблизно 9%, і РФ займає друге місце після США в даному сегменті. Таким чином, експорт озброєнь дуже важливий для вітчизняної економіки. Треба мати на увазі, що крім зброї та боєприпасів, Росія поставляє або здає в лізинг закордонним партнерам широку номенклатуру військової техніки, включаючи літаки, надводні та підводні кораблі, автомобільну техніку, що проходить по окремих статтях експортного обліку. Тому в реальності продажу, включаючи технології подвійного призначення, значно більше, ніж $ 13 млрд.

Також слід мати на увазі, що ці поставки важливі не просто як джерело валютних надходжень. Виробництво зброї та військової техніки – високотехнологічний сектор економіки. Він виступає одним з рушіїв технічного прогресу, і є стимулом для включення в процес розробки і виробництва багатьох сотень субпідрядників. Сам військово-промисловий комплекс країни без поставок за кордон змушений був би різко скоротити число зайнятих в ньому. А число працюючих в ВПК Росії дорівнює приблизно 2 млн чоловік. Варто також мати на увазі, що експорт озброєнь – не просто економічний поступ на нові ринки і закріплення на старих, але, одночасно, політичний вплив.

В даному випадку з Туреччиною це виявляється особливо виразно. Дана країна – член НАТО (що і є найважливішим джерелом занепокоєння для США), більш того, восени 2015 року Туреччина збила російський літак в Сирії, що поставило Москву і Анкару на грань відкритих військових дій між собою. Як відомо, за цим послідували широкомасштабні санкції з боку РФ. Але вже в липні 2017 року президент Реджеп Ердоган оголосив про підписання контракту на суму $ 2,5 млрд про постачання систем С-400 Туреччини. Перші полкові комплекти прибутку до замовника влітку минулого року.

Здається, економічна складова в подібному рішенні російського керівництва грала не головну роль. Провідним мотивом виступало бажання наблизити до себе Туреччину, виключити в майбутньому можливість з нею серйозних геополітичних конфліктів, а заодно внести розкол в ряди НАТО і викликати напруженість у відносинах Анкари і Вашингтона – що і сталося. США різко негативно відреагували на звістки про цю операцію, вивели Туреччину з учасників пулу з розробки та виробництва винищувача F-35. Сам факт, що країна – член НАТО закуповує російське високотехнологічну зброю, є скандальним для Штатів.

Треба мати на увазі, що в 2017 році в Америці законодавці прийняли т.зв. CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act) – закон, який говорить, що будь-яка країна, яка купує у Росії складну військову техніку, автоматично піддається різним санкціям. Цей акт сильно ускладнив позиції російських підприємств ВПК, в першу чергу, експортно орієнтованих. Контракт з Туреччиною мав показати, що CAATSA можна знехтувати, якщо держава думає про свій суверенітет і не бажає віддавати свою обороноздатність в руки США. Після Туреччини Індія також підписала контракт з Росією на поставку С-400, але вже на $ 5 млрд

Тепер американці повернулися до цього питання. Суть пропозиції сенатора Тьюн полягає в тому, щоб США скупили отримані Туреччиною системи. Це дозволяє Вашингтону зберегти обличчя – залишити Анкару своїм стратегічним союзником у регіоні, не зруйнувати єдність і солідарність НАТО, а також повернути Туреччину в число розробників F-35. Одночасно це буде ще один удар по російському експорту озброєнь. Туреччина вийде з числа користуються довірою покупців, подальші поставки їй високотехнологічної зброї стануть неможливими. Але головний посил звернений навіть не до Туреччини, а до російських виробників і потенційним покупцям їх зброї – мовляв, в будь-якому випадку, контракти будуть анульовані, не києм, то палицею.

Таким чином, над експортом з Росії продукції ВПК нависає серйозна загроза. Зрозуміло, найбільші країни сучасного світу, такі як Китай та Індія, можуть ігнорувати позицію Вашингтона і укладати з Москвою взаємовигідні угоди, оскільки їх становище таке, що США змушені терпіти їх поведінку, або не загострювати на цьому увагу, намагатися вивести їх з-під дії CAATSA, що, в принципі, можливо. Але вже для інших країн рівнем нижче це буде серйозний сигнал.

Шанси на прийняття поправок Тьюн розглядаються як дуже високі. Проте, сам факт їх обговорення повинен насторожити лобістів російського ВПК.

Поділитись