Депутати киргизького парламенту представили проект нової конституції.
Якщо документ схвалять, то президент країни отримає додаткові повноваження, парламент ослабне, посилиться контроль за ЗМІ. Опозиціонери кажуть, що реформу ініціював Садиров Жапаров, який прийшов до влади після жовтневих протестів. Політика звинувачують в узурпації влади і авторитаризмі.
Проект нової конституції опублікований на сайті парламенту Киргизії. Нова редакція наділяє президента додатковими повноваженнями. Якщо документ ухвалять, то глава держави отримає право призначати і звільняти міністрів і керівників держкомітетів, вести засідання уряду. Фактично стане не тільки президентом, але і прем’єр-міністром. Крім того, глава держави отримає право законодавчої ініціативи. Зараз він тільки стверджує вже готові нормативні акти. Президент також зможе призначати глав місцевих адміністрацій, визначати склад суддівського корпусу.
Парламент позбавляється частини повноважень. По-перше, скорочується кількість депутатів. Зараз народних обранців 120, залишиться 90. По-друге, депутати не зможуть відправляти у відставку і формувати уряд. По-третє, нова редакція конституції передбачає створення нового органу – Народного курултаю. Вказується, що скликати його буде президент, рішення курултаю будуть носити рекомендаційний характер. Як будуть формувати новий орган і навіщо він потрібен, якщо вже є парламент, незрозуміло.
Важливі поправки стосуються свободи слова. Нинішня редакція конституції забороняє переслідувати журналістів за наклеп, в новому проекті цієї норми немає. Крім того, ЗМІ забороняються публікації, які «можуть завдати шкоди моральності і культури народу Киргизстану». Хто буде вирішувати, що саме суперечить моральним цінностям і традиціям країни – не пояснюється.
Влада Киргизії планують провести конституційний референдум 10 січня, в цей же день відбудуться дострокові президентські вибори. Для обговорення проекту створена конституційна нарада, в нього увійшли депутати, вчені, бізнесмени. Вносити пропозиції закликають і громадян. «Не дарма кажуть, що« в суперечці народжується істина », тому обговорення буде відкритим і прозорим. Дайте свої пропозиції, всі вони будуть враховані», – обіцяє претендент на пост президента Садиров Жапаров.
Ініціаторами проекту нової конституції стали дві третини депутатів киргизького парламенту – 80 народних обранців. Згідно із законом саме стільки потрібно, щоб винести питання на референдум. Деякі депутати, однак, з подивом виявили свої прізвища в списку.
Першим відкликав підпис член фракції «Ата Мекен» Еміль Токтошев. «Те, що я є автором цього проекту, дізнався з соціальних мереж. Я погодився брати участь в процесі зі зміни конституції як прихильник парламентаризму. Вчора мені дали вже готовий проект, і я відразу заявив, що проти таких змін», – повідомив він. Пізніше підписи відкликали ще три депутати.
Інша проблема – сумнівна легітимність самого парламенту. 4 жовтня в країні пройшли парламентські вибори. Опозиція не погодилася з результатами, вивела прихильників на акції протесту. Опонентам чинної влади вдалося домогтися відставки президента Сооронбая Жеенбекова, а ЦВК визнала результат жовтневих виборів недійсним. Тому в країні до цих пір засідає старий склад парламенту, але його повноваження закінчилися 28 жовтня, а значить, законність останніх ініціатив викликає питання.