Схоже, президент США Дональд Трамп придумав новий власний передвиборчий козир.
Не роздуваючи скандал з колегою Ангелою Меркель, яка відмовилася їхати на запланований на червень саміт «Великої сімки» в США, і не вдаючись до антипандемійних хитрощів, він вирішив перенести засідання G7 на вересень, запросивши взяти участь ще й лідерів Росії, Південної Кореї, Індії і чомусь Австралії.
Власне, вже пару років Трамп при моральній підтримці французького колеги Еммануеля Макрона виношує ідею повернення Володимира Путіна за стіл «сімки». Однак така ініціатива не зустрічала консенсусної підтримки всередині самого закритого світового клубу, та й за океаном на неї дивилися вкрай підозріло. Однак особисто для Трампа ситуація на тлі мільйона американців, уражених COVID-19, і накрила країну нової хвилі масового безробіття така, що для переобрання йому треба ризикувати. А саміт сильних світу цього в розширеному форматі по ідеї повинен не тільки показати мільярдера-президента в якості успішного реформатора світової політики, а й відобразити символічну перемогу над інфекційною напастю ХХI століття. А головні лаври приборкувачів коронавірусу Трамп без комплексів припише, природно, собі.
Іншими словами, вже на піку передвиборної кампанії він сподівається вийняти з рукава вирішальний козир. Не кролика, а цілого лева кольорів американського прапора. А заодно публічно штовхнути Китай, джерело, на думку президента, всіх нинішніх бід, який, не будучи запрошеним на саміт, виявиться як би в особливій політичній ізоляції. Що повинно ще раз підтвердити правильність трампівської стратегічної лінії на ослаблення основного економічного і вже політичного противника.
Але це резони Дональда Трампа. А що ж Росія? Треба сказати, що з 2014-го, коли «сімка вийшла з вісімки», залишивши Росію як би на світовому узбіччі, в Москві неодноразово самим показним чином демонстрували свою байдужість до втраченого статусу. То глава російського МЗС Сергій Лавров заявить, що такий формат спілкування втратив свою актуальність і доцільніше вирішувати і обговорювати глобальні проблеми в рамках «Великої двадцятки». То голова комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтин Косачев підкреслить, що повертатися за такий круглий стіл Росія зможе собі дозволити за умови скасування всіх введених проти неї санкцій. А прес-секретар президента Дмитро Пєсков заявляв, що участь в «вісімці» для Кремля не самоціль. До того ж, мовляв, обговорювати світові питання без участі Китаю і Індії неефективно.
Зрозуміло, що політика – річ тонка. І в ній повинні бути присутніми тільки постійні інтереси при постійно мінливій риториці. Тим більше що Трамп слово дав, а завтра під тиском взяв назад, що вже неодноразово спостерігалося. Так що поспішати зі згодою для Кремля було б вкрай необачно. До того ж ще до спалаху коронавірусу стало ясно, що Трамп відмовився від ідеї приїзду на парад Перемоги в Москві. Так що і в цьому плані Росія нічого йому не винна. Не кажучи вже про створених в деякому сенсі союзницьких відносинах з Китаєм, який був би розчарований, якби Володимир Путін прилетів до Вашингтона. І за свою відмову з Китаю можна було б отримати якусь компенсацію. Так що тепер у Кремлі є над чим серйозно задуматися.