В президентських теледебатах у США 28 червня цього року кандидат у Президенти США Дональд Трамп дорікнув своєму опонентові Джо Байдену, що «він коїв жахливі, корупційні речі та обіцяв мільярд доларів кредитних гарантій за зняття генерального прокурора України».
Віктора Шокіна звільнили 3 квітня 2016 року з посади генерального прокурора України, на якій він пробув менш ніж 14 місяців.
Трамп і його союзники, серед яких його особистий юрист Рудольф Джуліані, колишній мер міста Нью-Йорка, звинувачують Байдена в тому, що він використав свою посаду віцепрезидента і головного зв’язкового у відносинах Вашингтону з Києвом 2016 року для того, щоб допомогти українській енергетичній компанії «Бурісма» – в якій його син Гантер Байден отримував платню як член ради директорів – уникнути кримінального розслідування, яке могло закінчитися притягненням до кримінальної відповідальності його сина Гантера.
Саме Віктор Шокін керував активним кримінальним розслідуванням щодо «Бурісми», в якій працював син Байдена. Хочемо нагадати, що «Бурісма» – одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні. Її власник — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема — компанії Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У раду директорів Burismа до квітня 2019-го — за даними The New York Times, входив молодший син колишнього віцепрезидента США Джо Байдена. Видання зазначає, що Хантер Байден отримував у Burisma до 50 тисяч доларів на місяць.
Президент України Петро Порошенко, виконуючи вказівку Байдена, 16 лютого 2016 року, виступив із телезверненням щодо звільнення Генпрокурора Віктора Шокіна.
«Віктор Шокін впровадив ті реформи, яким в Генпрокуратурі чинили опір десятиліттями: позбавлення прокуратури загального нагляду, створення Національного антикорупційного бюро та Державного бюро розслідувань і т.д». – мовилося на сайті від імені Президента України.
19 лютого 2016 року, розуміючи, як потрібні гроші його воюючій країні, Віктор Шокін, подав заяву на звільнення. Голосування у парламентській залі відбулося майже через 2 місяці – 29 березня із порушенням конституційної процедури. Навіть спрацювали карточки депутатів, які не були присутніми у сесійній залі.
23 січня 2018-го ексвіцепрезидент США Джо Байден на дискусійній панелі Ради міжнародних відносин у Вашингтоні розповів, як у 2016-му вимагав у Києва звільнити колишнього генпрокурора Віктора Шокіна.
«Я їм сказав: ми не дамо вам мільярда доларів. Вони мені кажуть: «Але ви не маєте таких повноважень, ви – не президент, а президент казав, що дасть. Я відповів: «Дзвоніть йому. Я вам говорю, що ви не отримуєте мільярда доларів». Я глянув на них і сказав: я їду через 6 годин, і якщо вашого генпрокурора не звільнять до того часу, ви не отримаєте грошей. Сучий син! І його звільнили. І поставили того, хто на той час підходив».
Син Байдена Хантер заробив 3 мільйони доларів за декілька років роботи у компанії Burisma. Хочу звернути увагу, що ніхто ніколи не надав жодного факту корупційних дій Віктора Шокіна.
Саме Віктора Шокіна, Дональд Трамп у телефонній розмові у вересні 2019 року з Володимиром Зеленським, характеризував як «дуже хорошого прокурора».
Натомість, у США останні політичні події розгортаються досить стрімко. Це означає, що в крісло очільника Білого дому має всі шанси повернутися знову Дональд Трамп. А у такому разі, у січні 2025 році очільником Генеральної прокуратури України стане Віктор Шокін. Чекаємо…