Трамп отримав три основні пропозиції щодо завершення війни в Україні

Трамп отримав три основні пропозиції щодо завершення війни в Україні

20 січня наступного року має відбутися інавгурація нового президента США Дональда Трампа. Чим ближче до цієї дати, тим частіше в американських ЗМІ з’являються витоки інформації про можливі плани щодо завершення російської війни проти України. При цьому сам Трамп до останнього утримується від коментарів на цю тему.

Дональд Трамп, який готується до інавгурації як наступний президент США, отримав три основні пропозиції щодо завершення війни в Україні. Як повідомляє Reuters з посиланням на джерела в його оточенні, ці плани запропонували новопризначений спецпредставник щодо України та Росії Кіт Келлог, віце-президент США Джей Ді Венс та колишній виконувач обов’язків керівника розвідки Річард Гренелл.

Що пропонують?

План Кіта Келлога був презентований ще у квітні в аналітичному центрі America First Institute. Його суть – замороження бойових дій на поточній лінії фронту. При цьому США продовжуватимуть постачати зброю Україні лише за умови, якщо Київ погодиться на мирні переговори. Водночас Вашингтон мав би попередити Москву, що готовий збільшити допомогу Україні в разі відмови Росії від переговорів.

Джей Ді Венс поділився своєю концепцією у вересні в інтерв’ю The Shawn Ryan Show. Він пропонує створення демілітаризованої зони вздовж існуючої лінії фронту. За його задумом, Росія зберігає контроль над захопленими територіями, тоді як Україна отримує потужні укріплення, аби запобігти новому вторгненню.

Річард Гренелл представив свої ідеї у липні на круглому столі, організованому Bloomberg. Його план передбачає створення «автономних зон» на окупованих Росією територіях. Проте, конкретизація, про які саме регіони йдеться, відсутня.

Проблеми планів

Попри велику увагу до цих ідей, вони більше нагадують концепції, аніж детально опрацьовані мирні стратегії. Як зазначає Олег Преловський, асоційований експерт ГО «Інститут американістики», всі ці пропозиції — це лише частини потенційної великої ідеї, яка поки що не має чітких меж та форм

«Коли ця ідея набуде реальної форми, тоді її можна буде вважати позицією, а поки це абстракція,» — підкреслює експерт.

Ще одна суттєва проблема — невідповідність запропонованих концепцій українській позиції. Україна неодноразово заявляла, що боротиметься за повернення всіх своїх територій, і жоден із запропонованих варіантів цього не враховує.

Як Україна впливає на майбутні рішення Трампа щодо війни

Остаточний вигляд плану Дональда Трампа щодо закінчення війни в Україні залежатиме не лише від його особистої позиції, але й від розстановки сил у його оточенні. Вже зараз Джей Ді Венс готується стати другою найвпливовішою особою в США, обійнявши посаду віцепрезидента. Кіт Келлог отримав офіційне призначення спецпредставником з питань України та Росії. Натомість Річард Гренелл, попри активну участь у дискусіях, поки залишається без конкретної посади, і його роль у майбутньому уряді залишається невизначеною.

Вплив внутрішніх лобістських груп

Рішення Трампа також формуватиметься під впливом численних лобістських груп усередині США. Зокрема, інтерес до війни в Україні демонструють американські оборонні корпорації, які завдяки конфлікту уклали нові прибуткові контракти. Не меншу роль можуть відіграти нафтовидобувні компанії, які прагнуть зберегти глобальну нестабільність, що впливає на енергетичні ринки. Окремим фактором є релігійні протестантські групи, з якими пов’язана частина оточення Трампа.

Дипломатичний наступ України

Україна, зі свого боку, активно працює над тим, щоб її позиція була врахована в майбутніх рішеннях США. Минулого тижня до Вашингтона прибув керівник Офісу президента України Андрій Єрмак. Як повідомляє Wall Street Journal, Єрмак провів зустрічі з Кітом Келлогом, новим радником Трампа з національної безпеки Майком Волтцом, а також віцепрезидентом Джей Ді Венсом. У Флориді він обговорив питання війни з новим керівником апарату Білого дому Сьюзан Уайлс.

Попри активність української дипломатії, команда Трампа наразі не проявила великого ентузіазму щодо перспективи членства України в НАТО. Водночас Келлог висловив підтримку продовженню постачання зброї Україні — традиції, яку адміністрація Байдена значно посилила наприкінці свого терміну.

Чи можливий компроміс?

Очевидно, що мирні плани Трампа та його команди викличуть дискусії як в Україні, так і на міжнародній арені. Чи готовий Вашингтон узгоджувати свої ідеї з Києвом, та наскільки реалістичними є ці пропозиції в умовах війни — питання, яке ще належить вирішити.

Олександр Гапон, для «Нового формату»

Поділитись