Тираспіль запропонував Кишиневу мирні переговори

Тираспіль запропонував Кишиневу мирні переговори

Лідер невизнаної республіки Вадим Красносільський запропонував молдавському президентові розпочати прямі переговори щодо врегулювання конфлікту.

Раніше Тирасполь відмовлявся виносити політичні питання на обговорення, пропонуючи розпочати із зміцнення взаємної довіри.

«Переконаний, що сьогодні у нас є шанс вирішити історичне завдання — завершити один із конфліктів, що найбільше затягнулися, у Східній Європі. Не обмежуючись обговоренням окремих політичних, соціально-економічних та гуманітарних проблем, ми можемо, а отже, і маємо зробити наступний найважливіший крок — сісти за стіл переговорів та розпочати обговорення всеосяжного врегулювання конфлікту», — з таким листом звернувся до президента Молдови Майє Санду лідер невизнаної республіки Придністров’я Вадим Красносільський.

У посланні він зазначив, що «неврегульований досі конфлікт продовжує стримувати розвиток як Придністров’я, так і Молдови». «Переговорний процес перебуває у стані стагнації. Тим часом, за три десятиліття, що минули після закінчення протистояння, виросло вже не одне покоління молодих людей, які не бачать противників у своїх однолітках з іншого боку кордону», — йдеться у документі.

За словами Красносільського, відновлення переговорів у форматі «5+2» (Молдавія, Придністров’я, ОБСЄ, Росія, Україна, а також спостерігачі від США та ЄС) допомогло б усунути бар’єри у сфері економіки, торгівлі, транспорту та фінансів. Але перед цим, як зазначив лідер невизнаної республіки, необхідно обговорити умови майбутнього мирного співіснування.

У листі Красносільський закликає вести розмову «про шляхи зближення Молдови та Придністров’я». Що саме це означає, він не уточнює. Крім того, придністровський лідер повідомляє про готовність обговорити особливий статус Придністров’я. «Ваші представники заявляють про можливе надання Придністров’ю якогось особливого статусу, але нам незрозумілі параметри цього статусу ясно одне, що в основі врегулювання повинні лежати життєздатні моделі», — йдеться в документі. «Однак досі всі звернення придністровської сторони залишаються без відповіді», — додав політик.

У Кишиневі запрошення проігнорували, пославшись те що, що його не отримували. «Я не бачила жодного листа. <…> У мене не заплановані зустрічі [з Красносільським]. Усі дискусії щодо вирішення проблем громадян із лівого берега Дністра ведуться через Бюро реінтеграції», — прокоментувала президент Молдови Майя Санду.

При цьому раніше Кишинів наполягав на переході до питання всеосяжного врегулювання, а Тираспіль відмовлявся виносити на переговори політичні питання, пропонуючи «зосередитись на ліквідації бар’єрів та заходах щодо зміцнення довіри».

Переговори щодо придністровського врегулювання почали буксувати з 2019 року на тлі виборчих кампаній у Молдові. За останні два роки сторони не провели жодного раунду переговорів у форматі “5+2”. Ставши президентом минулого року, Майя Санду зробила низку жорстких заяв на адресу Придністров’я та зазначила, що не збирається зустрічатися з придністровським лідером, як це робили її попередники на посаді.

Чи мав Красносільський на увазі переговори про возз’єднання з Кишиневом, досі не зрозуміло. За всю історію конфлікту Придністров’я демонструвало готовність вести переговори на цю тему. У 2003 році сторони обговорювали проект створення федеративної держави, в якій Придністров’я та Гагаузія набули б статусу суб’єктів. Проте Кішинів відкинув план об’єднання Молдови.

Поділитись