Тарас Кремінь має намір створити музеї української мови

Тарас Кремінь має намір створити музеї української мови

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь обурився тим, що в деяких навчальних закладах з українською мовою навчання в позаурочний час і на публіці педагоги сміють розмовляти по-російськи.

Особливо, як він зазначив, це характерно для південного сходу України. Про це Кремінь написав на своїй сторінці в соцмережі.

У записі він як співавтор законів, що визначають мовою освітнього процесу український, спочатку порадів, що вони посилили роль державної мови в одній з головних сфер суспільного життя – в освіті.

«Однак для ліквідації останніх “пароксизмів” російськомовного навчання пройшло не так багато часу. І сьогодні в деяких навчальних закладах з українською мовою навчання, особливо на Сході та Півдні України, освітній процес, зокрема в позаурочний час, все ще може здійснюватися недержавною мовою», – пошкодувала Кремінь.

За його словами, в його секретаріат надходять скарги і звернення про порушення мовного закону в навчальних закладах: з 2 126 отриманих за останні півроку доносів 80 (або 3,8%) стосувалися сфери освіти і науки. Зокрема, Кремінь наскаржилися громадяни з Одеси, Черкас, Києва, Харкова, Херсона.

«Ми продовжуємо фіксувати досить резонансні факти порушення мовного законодавства викладачами і професорами різних національних університетів, у своїх публічних виступах ігнорують державну мову. Крім того, мають місце факти, коли під час навчально-виховного процесу вчителі, педагогічні працівники спілкуються з учнями державною мовою, а в перервах, поза школою, під час засідань педагогічних рад, проведення батьківських зборів користуються не державною мовою », – написав Кремінь і висловив надію, що ця тенденція буде зменшуватися, а вчителі «відчують свою відповідальність за утвердження української мови як державної».

Для більш широкої популяризації української мови в навчальних закладах він зажадав створити музеї української мови. І повідомив, що разом з Академією педагогічних наук вже розробив концепцію такого музею.

«Було б добре, щоб такі виставкові експозиції змогли заробити як в закладах вищої освіти, так і на шкільному рівні. Тоді кожна дитина ще зі шкільної лави мала б можливість дізнатися, як зароджувався українська мова і який шлях заборон і утисків їй довелося подолати, щоб нарешті утвердитися в статусі державної», – похвалив свою ідею Кремінь.

Поділитись