Стало відомо, що буде з посольством ЄС в Білорусі

Стало відомо, що буде з посольством ЄС в Білорусі

Незважаючи на погіршення відносин Євросоюзу та Білорусі, Брюссель не має наміру закривати посольство в Мінську.

Як заявив представник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано, навіть в складних умовах об’єднання прагне зберегти канали комунікації. Тим часом білоруська влада заявила про скорочення дипмісії США до п’яти чоловік. Чи відбудеться те ж саме з представництвом Євросоюзу, в МЗС республіки не відповіли.

– Один із принципів політики ЄС у тому, щоб зберігати залученість навіть в складних ситуаціях і залишати канали комунікації відкритими, – зазначив Стано.

Відповідаючи ж на питання, як йде робота з представництвом Білорусі в Брюсселі, він, в свою чергу, сказав, що ЄС «спілкується з ним по мірі необхідності в поточних обставинах».

Відносини республіки з західними країнами загострилися після виборів президента Білорусі, які пройшли в серпні 2020 року. За цей рік Євросоюз, зокрема, схвалив на адресу Мінська чотири пакети санкцій, які націлені як на чиновників, так і на підприємства.

При цьому зараз головний подразник в двосторонніх відносинах – не внутрішні ситуація в Білорусі, а міграційний криза на кордоні з Литвою. За останні два місяці число нелегальних мігрантів там кратно зросла – з початку 2021 року на кордоні було затримано 4 тис. чоловік; це в 50 разів більше, ніж в 2020 році.

Литва і Євросоюз вважають, що Мінськ не тільки не зупиняє, але спеціально направляє потоки нелегалів до Європи. Білоруська влада стверджують, що навмисно біженців до кордону ніхто не звозить, проте Олександр Лукашенко визнає, що місцеві органи зараз з дещо меншим ентузіазмом припиняють спроби гостей з Північної Африки і Близького Сходу прорватися до Євросоюзу.

9 серпня стало відомо, що економічні обмеження ввели США, Канада і Великобританія, які звинуватили білоруське керівництво в порушенні прав людини. Ці санкції торкнулися, зокрема, 10 організацій, включаючи «Білоруськалій», національний Олімпійський і Слідчий комітети країни. У відповідь на це МЗС республіки запропонував посольству США на 1 вересня скоротити склад своєї дипмісії до п’яти осіб: як сказав представник відомства Анатолій Глаз, Мінськ не бачить сенсу в присутності в країні «такого значного персоналу».

– Просто незрозуміло, чим їм займатися на такому тлі, – зазначив дипломат.

Відкладений і питання про призначення першого за 13 років посла США в Білорусі. Це місце вакантне з 2008 року – тоді відгук білоруського посла і видворення американського стало відповіддю Мінська на санкції, які Вашингтон ввів проти концерну «Білнафтохім». Повернути своїх представників Білорусія і США домовилися в 2019 році при президенті Дональда Трампа, однак тепер це питання знову втратив актуальність. 11 серпня МЗС Білорусі відкликав раніше видане згоду на призначення Джулі Фішер послом в Мінську.

Поділитись