Стало відомо, навіщо Тіхановська запропонувала Литві перейменувати Білорусь

Стало відомо, навіщо Тіхановська запропонувала Литві перейменувати Білорусь

Лідер білоруської опозиції Світлана Тіхановська звернулася в МЗС Литви з пропозицією перейменувати Білорусь таким чином, щоб ні у кого не виникало «помилкової асоціації з державою Росія». На її думку, цей крок міг би послужити «знаком поваги до суверенітету Білорусі», а також підтримки мовної та культурної ідентичності народу країни. У Вільнюсі вже заявили, що готові підтримати ініціативу. Експерти називають подібні ідеї особистої піар-акцією. За словами аналітиків, за відсутності реального політичного впливу борці з владою використовують будь-які способи, щоб зберегти інтерес до себе.

Білоруський опозиціонер направила главі МЗС Литви Габріелюсу Ландсбергісу лист з пропозицією змінити офіційну назву Білорусі з Baltarùsija на Belarusià. Про це повідомлялося в офіційному Telegram-каналі Тіхановської.

Нинішня назва країни на литовській мові звучить як Baltarùsija (Rùsija по-литовськи – це Росія), що, на думку лідера опозиції, «веде до помилкової асоціації з державою Росія».

«З боку Литви це могло стати знаком поваги до суверенітету Білорусі та підтримки мовної і культурної самобутності білоруського народу», – зазначила вона.

В її повідомленні також зазначено, що 24 країни Європи вже змінили офіційну назву Білорусі на близьке до вживаного в країні оригіналу.

Ініціатива політика вже отримала відгук у литовському МЗС. Так, міністр закордонних справ прибалтійської держави Габріелюс Ландсбергіс після зустрічі з нею заявив, що литовська влада готова за згодою білоруської сторони змінити назву Білорусі в офіційному обігу.

«Якщо Білорусь висловить таке побажання, із задоволенням обговоримо це питання», – сказав Ландсбергіс.

Міністр також додав, що нинішня назва «трактує Білорусь як частину Росії».

Варто відзначити, що зовнішньополітичний порядок білоруської опозиції по відношенню до Росії виглядає досить суперечливою. Наприклад, незабаром після президентських виборів, у вересні 2020 року, в інтерв’ю РБК Світлана Тіхановська заявила, що «проти Росії ми абсолютно нічого не маємо».

Так вона прокоментувала свій намір переглянути договори між Росією і Білорусією після зустрічі Володимира Путіна і Олександра Лукашенка.

«Але ми завжди відкриті, наш координаційну раду завжди відкритий до діалогу. Я теж відкрита до діалогу з представниками Російської Федерації», – сказала вона.

При цьому раніше на офіційному сайті Тіхановської містилися посилання на так званий Реанімаційний пакет реформ для Білорусі. В архівній копії цього сайту на білоруській мові присутній розділ про нацбезпеки країни, в якому заявлялося про необхідність виходу з союзу з Росією і ОДКБ, закриття російських військових баз на території країни, а також про перспективу вступу в ЄС і НАТО.

Раніше про наявність таких планів у білоруської опозиції заявив президент республіки Олександр Лукашенко. У свою чергу, в координаційній раді опозиції його звинувачення назвали обманом.

«У нас це питання взагалі не стоїть на порядку. Ми розцінюємо заяви Лукашенка як спробу маніпуляції і обману», – заявила представник організації Марія Колесникова.

Сама Тіхановська також заперечувала наявність подібної програми.

«Не могло з нашого сайту, який був створений для Світлани Тіхановської і для її передвиборної кампанії, вести на такі посилання – я такого не могла узгодити і не чула. Я в перший раз про ці пропозиції почула від чиновників, які пропагували цю нісенітницю. Такого бути не могло. Тому що у мене в програмі три пункти. І якщо десь щось колись і з’явилося, то це не має до мене взагалі ніякого відношення», – сказала вона в інтерв’ю РБК.

При цьому копія розділу «Реанімаційний пакет реформ для Білорусі», на який можна було потрапити з її сайту і де містилися подібні пункти, доступна в цифровому інтернет-архіві The Wayback Machine.

Пізніше, в листопаді 2020 року, на тлі візиту в Мінськ глави МЗС Росії Сергія Лаврова Тіхановська знову заявила про намір переглянути договори з Росією.

Поділитись