Стало відомо, чому в Грузії почалися нові акції протесту

У Грузії загострилася політична криза. 12 липня прихильники опозиції увірвалися в будівлю парламенту, зав’язалося кілька бійок з депутатами.

Приводом для акції стала загибель телеоператора Олександра Лашкарави. Опоненти чинної влади стверджують, що він загинув під час сутички з релігійними радикалами. У МВС вважають, що Лашкарава помер від передозування наркотиків.

У Грузії загострилася політична криза. 11 липня в Тбілісі пройшла акція протесту з вимогою відставки уряду. Учасниками мітингу стали кілька тисяч осіб. Спочатку протестувальники зібралися біля офісу правлячої партії «Грузинська мрія». Опоненти влади намагалися пройти в будівлю, щоб поговорити з керівництвом партії, проте поліція не дала їм цього зробити. У відповідь учасники протесту облили поліцейських червоною фарбою, після чого почалися сутички. Постраждали кілька активістів.

Після цього протестувальники перемістилися до будівлі уряду. «Ми дали владі час до 12:00 завтрашнього дня. Єдине прийнятне для нас рішення — уряд на чолі з прем’єром Іраклієм Гарібашвілі має в повному складі піти у відставку. У відставку також повинен піти глава СДБ [Служби держбезпеки] Григол Лілуашвілі. Якщо вимога не буде виконана, завтра о шостій ранку ми знову зберемося тут», — попередив генеральний директор телеканалу «Мтаварі архі »Ніка Гварамія. При цьому вночі протестувальники не стали розходитися, частина мітингувальників продовжила пікетувати будівлю уряду.

12 липня з заявою виступив прем’єр-міністр Іраклій Гарібашвілі. Він повідомив, що у відставку не збирається. «Це черговий невдалий змова проти держави. Змова, спланований антидержавними і антицерковними силами, не відбувся і ніколи не відбудеться в нашій країні», — сказав глава уряду. Він також звинуватив в управлінні змовою колишнього президента Грузії Михайла Саакашвілі.

В цей же час представники опозиції і протестних ЗМІ сміли охорону і увірвалися в будівлю парламенту. У залі засідань відбулося кілька сутичок з депутатами правлячої партії, постраждав засновник опозиційного телеканалу «ТВ Пірвелі» Вато Церетелі. Трибуну парламенту зайняли представники опозиції. Вони заявили, що збираються почати збір підписів для висловлення недовіри уряду. «Ми починаємо формування нового перехідного уряду. Іншого виходу я не бачу», — оголосив лідер опозиційної партії «Лело» Мамука Хазарадзе.

Приводом для активізації опозиції стала загибель журналіста і оператора телеканалу «Пірвелі» Олександра Лашкарави. Відомо, що 5 липня його жорстоко побили противники проведення в Тбілісі гей-параду. Колега оператора Міранда Багатурія розповіла, що радикали напали на них в офісі НКО «Сірцхвілія». «Перший удар дістався мені. Це був цілеспрямований удар, після цього священик схопив мене ззаду за волосся зі словами: «Ось хоча б тепер я тебе заткну». Побачивши це, мій оператор заступився за мене … Тоді 20 чоловік схопили його, потягли і стали бити. Я кричала: «Не вбийте його, просто не вбийте його». Коли крик Лексо припинився, я злякалася, що його вбили», — розповіла Багатурія.

Пізніше на місце події прибули медики. Вони встановили, що Лашкарава отримав струс мозку, його госпіталізували з переломами кісток обличчя, йому потрібна хірургічна операція. 8 липня оператора виписали з лікарні. За словами директора клініки, на момент виписки стан оператора оцінювалося як задовільний. Однак вранці 11 липня матір журналіста знайшла його мертвим. Родичі загиблого вважають, що до смерті могла привести тромбоемболія (закупорка кровоносної судини), викликана нанесеними травмами.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,