Владислав Сурков звільнений з посади помічника президента Росії офіційним указом.
Його місце на українському напрямку займе колишній віце-прем’єр Дмитро Козак. При цьому Сурков, швидше за все, залишає не тільки адміністрацію президента, а й держслужбу в цілому. Володимир Путін 18 лютого звільнив його з посади помічника президента своїм указом. Документ опублікований на сайті Кремля і вступає в силу з дня підписання.
«Звільнити Суркова Владислава Юрійовича з посади помічника президента Російської Федерації», – йдеться в указі. При цьому відсутня приписка про звільнення у зв’язку з переходом на іншу роботу, яка зазвичай означає новий пост в будь-якої держструктурі.
Про майбутню відставку чиновника ще місяць тому повідомляв у своєму Telegram-каналі директор Центру політичної кон’юнктури Олексій Чеснаков. Причиною відходу Суркова з посади він назвав «зміну курсу на українському напрямі».
“Рішення Сурковим прийнято і не зміниться. Мені це відомо від самого Суркова “, – писав Чеснаков. Політолог зазначив, що пізніше тепер уже екс-помічник президента сам розповість про своє рішення і мотиви.
Питаннями внутрішньої політики в Кремлі Сурков займався ще за єльцинських часів, а в адміністрації президента пропрацював цілих 17 років.
“Я був в числі тих, хто допомагав президенту Єльцину здійснити мирний перехід влади. У числі тих, хто допомагав президенту Путіну стабілізувати політичну систему. У числі тих, хто допомагав президенту Медведєву її лібералізувати”, – говорив Сурков в інтерв’ю Інтерфаксу.
Сурков також займався питаннями соціально-економічного розвитку Абхазії і Південної Осетії, а також, за деякими даними, під час євромайдану в Україні виконував функції спецпредставника президента Росії. З початку війни на Донбасі він став уже офіційно відповідати за врегулювання ситуації – навіть брав участь в переговорах по мінським угодами.
Тепер місце Суркова на українському напрямку займе колишній віце-прем’єр Дмитро Козак, який став помічником президента Росії після зміни уряду в січні. Козак не новачок в цій темі. Він брав участь у врегулюванні ситуації на Донбасі і був представником російської сторони в процесі вересневого обміну ув’язненими за формулою «35 на 35», а також займався переговорами з Києвом з питань транзиту газу.
При цьому, як повідомили в Кремлі, повноваження Козака будуть пов’язані не тільки з цим напрямком. Він займеться також питаннями участі Росії в різних інтеграційних процесах.
«У Росії багато інтеграційних процесів, крім України, в яких вона бере участь, і вельми успішно», – розповів Дмитро Пєсков.
Західна преса вже писала, що Козак як парламентер «складе конкуренцію» Суркову. При цьому в Україні вважають, що він може бути більше налаштований на діалог.
Андрій Єрмак, який став нещодавно главою офісу президента України, а до цього обіймав посаду помічника глави держави і брав участь в переговорах з Росією, дотримується саме такої думки.
“Я з ним зустрічався. [Від Суркова] відрізняється. Мені здається, він більше налаштований на діалог”, – сказав політик в ефірі каналу “Україна 24”. За його словами, після першої розмови президентів Зеленського і Путіна щодо обміну ув’язненими були позначені дві людини, які координували діяльність з боку Росії і України. І від Москви цією людиною був саме Козак.