Стало відомо, чому Китай не боїться санкцій США

Стало відомо, чому Китай не боїться санкцій США

У Китаї не сприймають всерйоз загрози США про режим санкцій.

Китайська газета Global Times пише, що американські санкції не можуть представляти серйозної загрози, оскільки США сильно постраждали від пандемії коронавірусу. У нинішніх умовах Вашингтон розраховує на підтримку союзників, однак позиція Європи не є такою однозначною.

«Сполучені Штати скуті епідемією нового коронавірусу, і їх реальні можливості втручатися в справи інших держав істотно ослабли. Білий дім стверджує, що може ввести санкції щодо Китаю, проте інструменти та ресурси, наявні в його розпорядженні, виявилися менш значними, ніж це було до пандемії.

“Таким чином ми бачимо лише блеф американської сторони”, – пише підконтрольне китайському уряду видання.

У статті акцент робиться на спробах Вашингтона заручитися підтримкою своїх союзників у протистоянні з Пекіном: «Вашингтон, виходячи з власних геополітичних інтересів, нацьковує інші західні держави на Китай і прагне створити для нього проблеми». Це прагнення, на думку китайських журналістів, знову ж таки пов’язано з нездатністю США поодинці протистояти Китаю.

Однак ця політика навряд чи принесе успіху, пишуть в Global Times: «Весь західний світ не піде за США. Китай є величезним ринком, і США не можуть компенсувати втрати, які західні країни понесуть у разі відчуження від Китаю».

Частково китайські журналісти мають рацію. В Європі дійсно ведеться активна дискусія про напругу між Вашингтоном і Пекіном.

«Аналітики довго говорили про кінець американської системи і настанні азіатського століття. Зараз це відбувається на наших очах», – каже глава європейської дипломатії Жозеп Боррель. За його словами, пандемія стала поворотним моментом в протистоянні Заходу і Сходу, а від ЄС «все наполегливіше вимагають вибрати сторону».

За його словами, ЄС дійсно може перейти до більш незалежною політики щодо Китаю. Співдружність 27 країн при цьому буде керуватися власними інтересами. Однак між Пекіном і Брюсселем також наростає недовіра: європейські політики все частіше критикують КНР за непрозорі рішення в тому числі і в двосторонніх відносинах.

Приводом для публікації Global Times послужила ситуація навколо Гонконгу. Всекитайські збори народних представників (китайський парламент), відновивши роботу після карантину, включили до порядку денного засідання закон «Про вдосконалення правової системи і правозастосовчого механізму Гонконгу», який передбачає відповідальність за «заколот, сепаратизм і зраду».

Прес-секретар парламенту заявив, що такий крок лежить в напрямку зміцнення принципу, на якому побудовані відносини двох сторін – «одна країна, дві системи». Однак на ділі запропоноване законодавство сильно обмежить автономію Гонконгу, дозволивши китайським спецслужбам орудувати на території колишньої британської колонії.

У Вашингтоні різко виступили проти ініціативи Пекіна. Помічник президента США з національної безпеки Роберт О’Брайен заявив, що адміністрація Дональда Трампа введе санкції проти Китаю в разі, якщо його керівництво буде порушувати автономію Гонконгу.

«Якщо це станеться, підуть санкції щодо Гонконгу і КНР. Важко уявити собі, що Гонконг як і раніше буде фінансовим центром Азії в разі його захоплення Китаєм», – сказав О’Брайен. За словами представника Вашингтона, «Китай має потребу в капіталі інших країн» і може втратити його в разі обмеження автономії Гонконгу.

Питання автономії вкрай болюче для Гонконгу, і жителі досить жорстко реагують на будь-які зазіхання на їх особливий статус.

Так, в минулому році по місту пройшла хвиля мільйонних протестів, які тривали півроку і супроводжувалися запеклими зіткненнями з поліцією. Причиною невдоволення громадян Гонконгу стали наміри прийняти закон про екстрадицію, що дозволяє видавати підозрюваних в порушенні китайських законів. В результаті законопроект довелося відкликати.

Тепер Гонконг, як і раніше впевнений, що закон «Про вдосконалення правової системи і правозастосовчого механізму» – це чергова спроба Китаю посилити свій контроль.

Пекін же стверджує, що ініціатива «запобігала б, зупиняла і карала будь-які дії, спрямовані на розкол країни, підрив державної влади, організацію і здійснення терористичної діяльності та інших форм поведінки, які серйозно загрожують національній безпеці».

Крім того, закон забороняє «діяльність іноземних та зовнішніх сил», які втручаються в справи Гонконгу. Попередні протести продемонстрували Пекіну, що підтримка Заходу, яку він надав Гонконгу і його критика щодо дій КНР, може ще більше розпалити силу протестного настрою. У минулому році Китай обмінявся кількома критичними заявами з Великобританією і США, які встали на захист протестуючих.

На цей раз дії Пекіна знову викликали обурення не тільки в США, але і в інших західних країнах.

МЗС Канади, Великобританії та Австралії випустили спільну заяву, що засуджують законопроект. Ухвалення ініціативи без безпосередньої участі жителів Гонконгу, законодавчих або судових органів не відповідає дотриманню принципу «одна країна, дві системи», йдеться в заяві. Дипломати також нагадали про підписаної декларації між Китаєм і Великобританією, яка гарантує Гонконгу високу ступінь автономії.

Втім, публікація Global Times спрямована не тільки на зовнішню, а й на внутрішню аудиторію Китаю.

Поділитись