Стало відомо, чому ЄС обрав політику невтручання в протести в Болгарії

Стало відомо, чому ЄС обрав політику невтручання в протести в Болгарії

Євросоюз не здатний посадити за стіл переговорів сторони болгарського конфлікту – владу і опозицію, переконані ЗМІ.

Принаймні поки об’єднання не поспішає втручатися в те, що відбувається в Болгарії, яку вже місяць долають виступу проти уряду. Крім того, на думку політологів, Євросоюз не зацікавлений в тому, щоб Бойко Борисов залишав крісло прем’єр-міністра, він завжди справно виконував поставлені НАТО завдання. Після того як 21 липня парламент відхилив вотум недовіри прем’єру, протести вибухнули з новою силою: демонстранти вже встигли заблокувати міжнародну трасу і розбити наметове містечко в столиці.

Стартувавши в перших числах липня протести в Болгарії в минулі вихідні досягли піку. Після того як парламент відхилив вотум недовіри, запитаний Болгарської соціалістичної партією, громадяни збунтувалися з новою силою. Незадоволені розбили наметовий табір на центральних дорожніх розв’язках країни, 2 серпня не змогли рух по міжнародному шосе Е-79, яке веде до Греції. Так завершується майже місяць протестів з вимогою відставки прем’єр-міністра Болгарії Бойко Борисова.

Останньою краплею для мітингувальників стали чергові пікантні подробиці про політику. До фотографії в оточенні грошових купюр і відео з «викупленого» для одного пляжу додалася запис телефонної розмови прем’єр-міністра нібито з віце-прем’єром Томіславом Дончеву.

В кінці липня американська лабораторія Primeau Forensic підтвердила, що отриманий болгарськими журналістами аудіофайл з голосом Бойко Борисова від анонімного користувача справжній. Крім нецензурної лайки на адресу свого головного суперника президента Румена Радаева в цій розмові Борисов принижує громадян, які виступали проти підвищення цін на паливо в 2018 році. Прем’єр заявив, що проста людина не може бунтувати через високу вартість бензину, адже їздить на громадському транспорті.

– Якщо звернутися до історії, можна відзначити особливу терплячість болгарського народу, який жив в рабстві майже до кінця XIX століття. Однак коли Османська імперія почала «різати» болгар, їх вже було не зупинити. Зараз настрій у зневіреного населення саме таке, – заявив ЗМІ керівник болгарського громадського фонду «Народне єднання» Христо Маринов.

Протести в 2013 році, які змогли на час усунути Борисова від влади, закінчилися кількома актами самоспалення. До цього нинішні демонстранти, на щастя, поки не дійшли, але їх наполегливість вражає. При цьому правоохоронці діють досить акуратно.

31 липня учасники протестів ускладнили рух на перехресті біля Софійського університету. Співробітники поліції зупинили автомобіль однієї з мітингувальників груп, проте демонстрантам вдалося встановити нове наметове містечко.

– Протести в Болгарії не будуть розганяти силовими методами, так як це спровокує ще більший розмах. Крім того, насильство проти громадян зверне увагу міжнародної спільноти, що зовсім не потрібно прем’єру, – розповів науковий співробітник Інституту європейських досліджень (Белград) Стеван Гайіч.

– Євросоюз міг би жорсткіше реагувати на те, що відбувається в Болгарії, але поки ми бачимо лише віддалену стриманість, що не відповідає демократичним настановам Європи. Зараз геополітика для ЄС дорожче цінностей, – зазначив Гайіч.

При цьому дії Брюсселя легко пояснюються, адже, на думку експерта, в інтересах об’єднання залишити чинного прем’єра Болгарії при владі. Про те, що Бойко Борисов завжди справно виконує встановлені НАТО завдання, розповів «Известиям» і Христо Маринов, нагадавши про розгром проекту «Південний потік».

– Я не бачу зараз ніяких можливостей для діалогу опозиції і прем’єра, і навіть ЄС не може посприяти його встановлення, – заявив політолог і професор Нового болгарського інституту Антон Тодоров.

Експерт підкреслив, що масштаб нинішніх протестів не зрівняється з тим, що було в 2013 році, адже їх доповнює боротьба політичних блоків. Більш того, не варто чекати швидкого закінчення мітингів – їх мета дуже чітка, і тільки розгром партії «Громадяни за європейський розвиток Болгарії» (GERB), 10 років правлячої країною і заснованої Бойко Борисовим, може заспокоїти протестувальників.

Поділитись