Стало відомо, чим Україна пожертвувала заради нового кредиту МВФ

Стало відомо, чим Україна пожертвувала заради нового кредиту МВФ

Україна домовилася з МВФ про новий кредит. Перший транш – $ 2,1 млрд – Київ вже отримав. У команді Зеленського не приховують радості, сам український президент називає подію перемогою. Гроші, однак, дісталися дорогою ціною.

Сторони підписали меморандум, в якому Україна взяла на себе зобов’язання підвищити пенсійний вік, підняти податки, продовжити непопулярну медичну реформу.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) і влада України домовилися про нову програму співпраці. Вона розрахована на півтора року, передбачає надання Києву $ 5 млрд. Перший транш – $ 2,1 млрд – Київ отримав 11 червня. Очікується, що ці гроші підуть на боротьбу з наслідками пандемії коронавірусу, оздоровлення економіки. «Держборг України залишається високим, а уряд потребує фінансових коштів», – зазначила директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва.

У МВФ відзначили, що нова програма замінює попередню. Її сторони узгодили в грудні 2018 року. Вона була розрахована на 14 місяців і передбачала фінансову допомогу в розмірі $ 3,9 млрд. У кінці 2018 року Україна отримала перший і останній транш за цією програмою – $ 1,4 млрд.

Цікаво, що разом з наданням нового кредиту МВФ погіршив прогноз по українській економіці. Якщо раніше у фонді вважали, що за підсумками року ВВП країни впаде на 7,7%, то тепер пророкують падіння на 8,2%. Розмір держборгу України збільшиться з 50% до 65% ВВП. Золотовалютні резерви скоротяться на $ 6 млрд і досягнуть $ 19 млрд.

Україна заради нового кредиту довелося виконати ряд умов. На початковому етапі Київ прийняв закон про реприватизацію банків і скасував мораторій на продаж сільськогосподарських земель. Без цих рішень МВФ не погоджувався обговорювати нову позику.

Банківський закон називають антиколомойським, так як олігарх Ігор Коломойський оскаржує приватизацію Приватбанку, саме цієї справи в першу чергу стосується документ. Закон зміцнює позиції фінансового регулятора – Нацбанку (НБУ), який тепер може визнати будь-який банк неплатоспроможним, закрити і вилучити власність. Оскаржити таке рішення в українському суді не можна. При цьому МВФ контролює НБУ, його керівництво призначається за погодженням з фондом.

Чимало суперечок викликало і скасування мораторію на продаж землі. Згідно з підсумковим варіантом закону, до 2024 року угіддя зможуть купувати тільки фізичні особи – громадяни України. Після 2024 року купувати землю зможуть і українські юридичні особи. Іноземці брати участь в угодах начебто не зможуть. Але в кінці травня президент України Володимир Зеленський представив на розгляд Ради законопроект про легалізацію подвійного громадянства. Якщо депутати схвалять ініціативу, то іноземці отримають право за спрощеною схемою ставати громадянами України, а значить, і скуповувати угіддя.

На стадії переговорів МВФ висунув нові вимоги, підсумком переговорів стало підписання меморандуму про співпрацю. З української сторони підписи під документом поставили президент Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, міністр фінансів Сергій Марченко та голова НБУ Яків Смолій. Цікаво, що текст меморандуму досі не опублікований на жодному офіційному ресурсі українського уряду. Ряд ЗМІ, проте, оприлюднили угоду.

У меморандумі зазначено, що Україна продовжить пенсійну реформу, в тому числі підвищить пенсійний вік, не вводитиме нові соціальні пенсії та пільги, скоротить доплати за стаж, вік, роботу на шкідливому виробництві.

Продовжиться медична реформа, яка передбачає різке скорочення фінансування охорони здоров’я. Прискориться реформа освіти – Київ закриє «зайві» школи, звільнить вчителів. «Це інтелектуальний геноцид. Навіщо вчити українську молодь? Це нікому не потрібно. Нехай їдуть за кордон – полуницю збирати. Цього хочуть добитися», – обурюється депутат Верховної ради Олександр Дубинський.

Скасовуються обмеження на підвищення комунальних тарифів для населення. Газ подорожчає з 1 липня, ціна на нього для громадян буде ринковою, ніяких пільг не передбачено. Населення заплатить стільки ж, скільки і промислові підприємства. Мінімум раз на рік Київ буде підвищувати тарифи на опалення. Зрозуміло, що зростання цін призведе до зростання неплатежів. У меморандумі передбачили і це. Україна взяла на себе зобов’язання підвищити штрафи для неплатників. Не виключено, що спростять процедуру виселення з квартир за борги.

Поділитись