США вдруге за п’ять місяців роботи адміністрації президента Джо Байдена провели військову акцію на кордоні Іраку та Сирії.
Як повідомили в Пентагоні, авіація завдала ударів по об’єктах двох проіранських воєнізованих угруповань. Тегеран поки відреагував досить помірковано і набагато спокійніше, ніж після американської операції по ліквідації генерала Корпусу вартових ісламської революції Касема Сулеймані в січні 2020 року. Можливо, більш жорстку відповідь Ісламська революція і не дасть: надто велике бажання повернути США в ядерну угоду.
«Недвозначний сигнал стримування», – такий пишномовної фразою держсекретар США Ентоні Блінкен описав сенс ударів, які американська авіація минулої неділі завдала по ряду об’єктів в районі іраксько-сирійського кордону. У Вашингтоні заявили, що цілями атаки, в яких брали участь як мінімум два винищувачі F-16 і один F-15, стали збройові склади, що знаходяться під контролем шиїтських воєнізованих угруповань – «Катаїб Хезболлах» і «Катаїб Саїд аль-Шухада». Сполучені Штати вважають, що обидві ці структури отримують технічну, кадрову і фінансову допомогу від Ірану – взаємодія з ними веде Корпус вартових ісламської революції (КВІР).
За словами Блінкена, метою ударів «були об’єкти, які використовувалися угрупованнями, відповідальними за недавні атаки відносно інтересів США в Іраку. Зокрема, вони були нанесені по <…> складах в двох місцях в Сирії і одному – в Іраку ». Агентство Bloomberg з посиланням на представника адміністрації США пише, що шеф американської дипломатії був «дуже активно залучений» в планування ударів і знав про плани їх нанесення ще напередодні.
Держсекретар США Ентоні Блінкен
У Пентагоні операцію назвали «необхідним, належним і обдуманим» кроком, спрямованим на «обмеження ризику ескалації». Як наголошується в заяві офіційного представника Міноборони США Джона Кірбі, США «діяли відповідно до свого правом на самозахист», а самі удари були необхідним відповіддю на загрозу і «належним чином обмежені за своїм масштабом». ЗМІ з посиланням на представників угруповань пишуть про те, що в результаті нальоту є кілька загиблих; американські військові кажуть, що оцінка нанесеного шкоди поки не завершена.
Удар у відповідь не забарився. Проіранські угруповання пообіцяли помститися, і вже ввечері 28 червня американські війська на північному сході Сирії в районі нафтового родовища Аль-Омар потрапили під обстріл. Представник створеної під егідою США міжнародної коаліції полковник Уейн Маротта повідомив, що було випущено кілька ракет, а постраждалих з числа американських військовослужбовців немає.
Ефект присутності
Експерти в області зовнішньої політики, як вказує CNBC, говорять про те, що нинішня повітряна операція американських сил змушує задуматися про причини збереження американської військової присутності в Іраку і Сирії. Так, директор управління вирішення конфліктів в американському Інституті Близького Сходу Ранд Слім в інтерв’ю телекомпанії нагадала, що «лідери в конгресі все більше тиснуть на адміністрацію Байдена, кажучи про необхідність реагувати на напади на сили США в Іраку із застосуванням безпілотників», – таких атак з березня цього року було не менше 10. Проте зараз США ризикують «виявитися втягнутими в ескалацію напруженості відносин з Іраном на Близькому Сході – в той момент, коли американська адміністрація скорочує свою військову присутність в регіоні».