США відкрили новий фронт для наступу – поки лише дипломатичного – на Китай.
Держсекретар Майк Помпео оголосив незаконними претензії КНР на ресурси і райони Південно-Китайського моря, на які претендують і інші держави регіону. У Пекіні на заяви шефа американського зовнішньополітичного відомства дали гнівну відповідь, порадивши не порушувати стабільність. Втім, не можна гарантувати, що черговий конфлікт не переросте в більш жорстке, а можливо і силове протистояння.
«Світ не дозволить Пекіну ставитися до Південно-Китайського моря як до власної морської імперії». Це лише одна з безлічі барвистих за формою і ультимативних по суті сентенцій, включених в заяву держсекретаря США Майка Помпео, присвячене претензіями Китаю на ресурси і території моря, які своїми вважають ще півдюжини азіатських держав.
«Ми чітко даємо зрозуміти: претензії Пекіна на ресурси в більшій частині Південно-Китайського моря є абсолютно незаконними, як і його кампанія залякування, спрямована на встановлення там свого контролю», – підкреслив шеф американської дипломатії.
«Америка разом зі своїми союзниками і партнерами з Південно-Східної Азії стоїть на захисті їхніх суверенних прав на морські ресурси відповідно до їх повноважень і обов’язків, що випливають з норм міжнародного права, – заявив Помпео. – Разом з міжнародною спільнотою ми стоїмо на захисті свободи мореплавання і поваги суверенітету, а також відкидаємо будь-які спроби встановлення принципу «хто сильніший, той і правий» в Південно-Китайському морі і в регіоні в цілому».
Заява Помпео стала черговим дипломатичним випадом проти Китаю. У Вашингтоні все частіше називають Пекін американським противником. При цьому, як зазначає AFP, в словах держсекретаря ця позиція підкреслюється тим, що США «відкрито виступають на стороні держав Південно-Східної Азії, в тому числі Філіппін і В’єтнаму, хоча протягом багатьох років США заявляли, що не дотримуються якоїсь позиції щодо індивідуальних претензій в територіальних суперечках в регіоні.
Зміна позиції Вашингтона викликала різку відповідь з боку Китаю. У посольстві КНР в Сполучених Штатах заявили, що своєю заявою Держдепартамент висловив «неповагу зусиллям Китаю і країн АСЕАН, спрямованим на мир і стабільність в Південно-Китайському морі»; влада США навмисне «перекручує факти і норми міжнародного права» і «намагається посіяти ворожнечу між Китаєм і іншими приморськими державами».
У посольстві нагадали, що США безпосередньо не залучені в суперечки країн, розташованих в басейні моря. Проте Америка продовжує втручатися в ці питання. «Прикриваючись словами про збереження стабільності, вона грає м’язами, посилюючи напруженість і розпалюючи конфронтацію на регіональному рівні», – вважають китайські дипломати. Вони порадили США «припинити спроби порушити і саботувати» світ в регіоні.
Відмова Сполучених Штатів від визнання обґрунтованості претензій КНР на ті чи інші ділянки моря (про ділянки суші, наприклад, спірних островах Спратлі, в заяві Помпео мова не йшла) – вельми серйозний відхід від позицій, з яких у Вашингтоні виступали в минулому. У попередні роки в Білому домі наполягали, що морські суперечки між Китаєм і його сусідами повинні вирішуватися мирним шляхом за посередництва ООН. Крім того, «незважаючи на те, що США продовжать зберігати нейтралітет в територіальних суперечках, заява (держсекретаря) означає, що американська адміністрація по суті стає на сторону Брунею, Індонезії, Малайзії, Філіппін і В’єтнаму, які оскаржують затвердження китайської сторони про суверенітет на ділянки моря, що оточують спірні острови, рифи і банки», підкреслює АР.
У свою чергу Джеймс Чін, керівник Азіатського інституту в австралійському Університеті Тасманії, вважає, що в нинішньому підході США до ситуації в морі немає нічого нового, оскільки у Вашингтоні завжди відкидали китайські претензії, засновані на «дев’ятипунктирної лінії». «Нове тут лише те, що Трамп в деякому сенсі зробив Південно-Китайське море новим акцентом в конфронтації з Китаєм», – додав експерт, якого цитує Navy Times.