США та РФ були проти запрошення України до сьогоднішніх переговорів, хоча Саудівська Аравія це й пропонувала.
Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела.
Сам Зеленський заявив, що для нього стало сюрпризом, що Україну не запросили на зустріч.
«Не можна ухвалювати рішення без України як завершити війну в Україні. Ті чи інші умови нас не запрошували на зустріч. Російсько-американська зустріч у Саудівській Аравії. Для нас це було сюрпризом. Як і для багатьох», – заявив Зеленський.
Він також сказав, що у зв’язку з усіма цими подіями скасував намічений на завтра свій візит до Саудівської Аравії. Візит перенесено на 10 березня.
Підсумки переговорів в Ер-Ріяді: головні заяви США та Росії
Росія та США провели в Ер Ріяді перші офіційні переговори з початку повномасштабної війни в Україні. Обидві сторони дали позитивні оцінки підсумкам розмови та домовилися вести діалог далі.
Основні заяви.
1. Глава МЗС Росії Лавров заявив, що сторони погодилися, як триватиме процес щодо врегулювання російсько-української війни. І як тільки буде відомий представник США з переговорів, буде призначено аналогічного представника РФ. Інші його заяви:
⁃ американці стали “краще розуміти позицію” РФ. Росія та США на переговорах займалися налагодженням відносин і “досить небезуспішно”.
⁃ росіяни та американці домовилися призначити послів та відновлювати співпрацю у різних сферах.
⁃ на переговорах спростували «план Келлога» щодо територіальних поступок з боку Росії (Келлог озвучував такі думки на Мюнхенській конференції. Сьогодні його на переговорах не було).
⁃ Росія проти введення миротворців в Україну з країн НАТО, включаючи європейські, у будь-якому форматі.
Про те, що переговори пройшли «непогано» та включали «серйозну розмову з усіх питань», сказав і помічник Путіна Ушаков. Також, за його словами:
⁃ досягнуто домовленості про просування двосторонніх відносин та пошану інтересів один одного, але зближення позицій поки що в процесі.
⁃ окремі команди переговорників Росії та США розпочнуть контакти по Україні свого часу, рішення про початок таких переговорів ухвалить Путін.
⁃ можливість зустрічі Путіна та Трампа наступного тижня залишається невизначеною.
Ще один російський представник Кирило Дмитрієв заявив, що переговори були «позитивними». Обговорювалося, що «дві великі країни не можуть не спілкуватися одна з одною».
2. У США також кажуть, що задоволені переговорами, їхній результат виявився «кращим, ніж можна було уявити», як сказав спецпосланник Трампа Уіткофф.
Держсекретар Рубіо заявив, що «Заходу доведеться скасовувати санкції проти Росії у разі врегулювання українського конфлікту». Також, за його словами:
⁃ створюється механізм консультацій для усунення «подразників» у відносинах РФ та США, призначаються команди для роботи по Україні.
⁃ досягнуто домовленості про відновлення колишньої чисельності співробітників посольств у Москві та Вашингтоні
⁃ досягнуто домовленості про співпрацю щодо «геополітичних інтересів» та «економічних можливостей» після завершення війни.
⁃ всі сторони мають піти на поступки для закінчення війни, ЄС також має брати участь у переговорах щодо врегулювання в Україні, оскільки він запроваджував санкції проти Росії. Також американці «активно консультуються» із західними союзниками по Україні (це підтвердив і помічник Трампа Уолтц, який сказав, що «ніхто не залишиться осторонь»)
⁃ подальші переговори торкнуться питань територій та гарантій безпеки.
⁃ США прагнуть «остаточного, а не тимчасового рішення» після закінчення війни, Трамп хоче закінчити війну «справедливо» і уникнути її повторення.