Спецкомітет з розвідки Палати представників Конгресу США готується опублікувати 53 стенограми свідчень, що стосуються приписуваного Росії втручання в президентські вибори 2016 року.
Про це повідомляє газета Politico. Документи пов’язані з розслідуванням республіканців, які керували комітетом до 2019 року. Раніше Білий дім вимагав провести до публікації повторний аналіз матеріалів на предмет наявності в них секретної інформації, але тепер відмовився від цього. Про конкретні причини зміни позиції не повідомляється, проте, за даними видання, рішення було прийняте після закликів прихильників президента США Дональда Трампа до глави комітету, демократу Адаму Шиффа оприлюднити документи.
“Цей крок відкриває шлях до публікації 53 стенограм”, – відзначає газета.
Виконуючий обов’язки директора Національної розвідки США Річард Гренелл повідомив про відповідне рішення конгресменів.
“Після більш ніж року непотрібної затримки апарат директора Національної розвідки завершив тривалий аналіз стенограм на предмет секретності, а Білий дім припинив наполегливо домагатися перегляду ключових матеріалів”, – йдеться в заяві прес-секретаря комітету.
Законодавці мають намір якомога швидше, наскільки дозволяють введені через пандемію обмеження, проаналізувати запропоновані відредаговані версії документів. У березні 2019 року представники спецслужб повідомили про намір адміністрації переглянути документи, проти чого виступив Шифф. Співробітники розвідки погодилися не ділитися матеріалами з чиновниками, проте процес зайшов у глухий кут, і лише в червні того ж року конгресменам запропонували відредаговані версії 43 з 53 стенограм. При цьому Білий дім наполягав на перегляді десяти залишилися документів. На даний момент, виходячи з листа Гренелл на адресу комітету, питання спірного блоку вирішене.
“Залишається неясним, як швидко група розгляне пропозиції розвідки, однак, як очікується, матеріали, що містять тисячі сторінок, заново відкриють справи, пов’язані з контактами передвиборної кампанії Дональда Трампа (в 2016 році) з Росією”, – пише видання.
Втручання в американський виборчий процес в 2016 році спецслужби США інкримінують Росії. Розслідуванням цих нібито мали місце спроб впливу займався майже два роки спецпрокурор США Роберт Мюллер. Зокрема, він розслідував передбачуваний змова між владою РФ і республіканцем Трампом. В результаті Мюллер визнав, що ніякої змови не було. Трамп неодноразово відкидав підозри в будь-яких неправомірних контактах з офіційними особами Росії в період виборчої кампанії. Москва також багато разів відкидала висновки про спроби вплинути на хід виборів в США.