США дозволили витрачати відібрані в Росії кошти

США дозволили витрачати відібрані в Росії кошти

Палата представників США схвалила законопроект, який дозволяє направити Україні заарештовані активи, пов’язані з Росією.

Кошти підуть на відновлення країни після військової спецоперації РФ, а також на гуманітарну допомогу. Крім того, гроші можуть спрямувати на «сприяння розвитку російського народу, у тому числі в галузі демократії». У МЗС РФ заявили, що не залишать рішення Сполучених Штатів без відповіді.

Законодавча ініціатива, схвалена нижньою палатою Конгресу США, передбачає конфіскацію американською владою деяких пов’язаних із РФ активів. Їх пропонується продати, а потім надати Києву додаткову допомогу. Згідно з документом, президенту США слід “вжити всіх передбачених конституцією кроків для арешту та вилучення в юрисдикції Сполучених Штатів активів іноземців, чиї кошти отримані частково шляхом корупції”, яка може бути пов’язана з владою РФ.

Також йдеться про кошти, отримані власниками завдяки підтримці влади Росії. Ініціативу підтримали 417 членів Палати представників, вісім виступили проти. Трансляцію засідання нижньої палати Конгресу транслював канал C-SPAN. Ініціативу розробили члени Палати представників Конгресу США Том Малиновскі (демократ від штату Нью-Джерсі) та Джо Вілсон (республіканець від Південної Кароліни). Автори законопроекту уточнили, що він стосується активів вартістю від $2 млн, зокрема власності російських енергетичних компаній.

У США буде створено міжвідомчу групу, яку очолить держсекретар. Вона “визначатиме конституційні механізми”, що дозволяють здійснити всі необхідні дії. Виручені від продажу активів кошти спрямують “на відновлення України, на військову та гуманітарну допомогу їй, на сприяння українцям у переселенні до інших країн”.

Крім того, гроші можуть піти на “гуманітарну допомогу та сприяння у розвитку російського народу, у тому числі в галузі демократії, програм у сфері прав людини та їх моніторингу”.

Ініціатива також наказує владі США розглянути можливість запровадження додаткових санкцій щодо російських законодавців.

16 березня стало відомо, що влада Сполучених Штатів створила багатосторонню робочу групу, яка займеться пошуком та арештом активів російських еліт. У ній також беруть участь Австралія, Канада, Європейська комісія, Німеччина, Італія, Франція, Японія та Великобританія. Група отримала назву “Російські еліти, довірені особи та олігархи”.

Крім того, три провідні аукціонні будинки – Christie’s, Sotheby’s і Phillips – вирішили допомогти в пошуку закордонних активів російських бізнесменів, які потрапили під санкції. Наприкінці березня видання Axios повідомило, що сенатор-демократ від штату Колорадо Майкл Беннет та сенатор-республіканець від Огайо Роб Портман підготували законопроект, який пропонує спрямувати кошти, отримані від конфіскованих російських активів, на допомогу Україні.

Тоді передбачалося, що гроші підуть у фонд допомоги українським біженцям та відновленню України, яким управлятимуть Держдепартамент та Агентство США з міжнародного розвитку.

“Україна переживає найважчу кризу з біженцями з часів Другої світової війни – їм потрібна наша допомога”, – сказав Портман.

За його словами, один із способів допомогти — “перейти від заморожування активів російських олігархів та заможних громадян до конфіскації їхніх активів та надання цих коштів українському народу”.

У свою чергу Беннет уточнив, що законопроект змусить “Путіна та російських олігархів заплатити”, оскільки він гарантує, що “кошти від їхніх конфіскованих активів підуть безпосередньо народу України”.

У середині квітня помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що влада Сполучених Штатів не повертатиме заморожені активи російських бізнесменів.

“Оскільки ми захоплюємо ці активи, наша мета не полягає в тому, щоб повернути їх. Наша мета полягає в тому, щоб використовувати їх краще”, – сказав Саллівана журналіст Bloomberg Джордан Фабіан у Twitter.

Політик підкреслив, що адміністрація США активно працює над тим, щоб бізнесмени, які потрапили під санкції, не змогли повернути собі дорогі яхти і житло.

Поділитись