Побачивши на горизонті російські десантні кораблі, шведи зрозуміли, що зробили велику помилку.
Демілітаризацією острова Готланд вони оголили свій найважливіший форпост на Балтиці. А якщо острів буде захоплений, то повернути його вже не вдасться, пише Berlingske. Російські кораблі пішли, але Швеція запанікувала.
Низько в небі над узбережжям з ревом пролітає сірий винищувач. На вулицях компанію туристам тепер складають озброєні солдати в камуфляжі, а бронетранспортери борються за місце на вузьких дорогах острова.
Мирне літо на шведському острові Готланд закінчилося гарячковою діяльністю на суші, у воді і в повітрі – і це не навчання. Це шведська армія приводиться в стан повної бойової готовності. Причину слід шукати в Балтійському морі неподалік від острова.
Для мирного часу такого роду оголошення – щось надзвичайне, особливо в тихій Швеції. Тому громадськість з великою увагою поставилася до слів начальника оперативного управління шведських збройних сил віце-адмірала Яна Тьорнквіста (Jan Thörnqvist), який минулої середи оголосив громадянам, що шведська влада і військові виявилися в так званій «гострої ситуації» – тобто в ситуації, коли Швеції доводиться реагувати на реальну загрозу.
Все це спровокувала група російських військових кораблів в Балтійському морі. У вівторок вони пройшли досить близько від Готланду – за кілька кілометрів. Однак примітна шведська реакція – не просто відповідь на появу пари російських судів, які, галасуючи двигунами, пройшли поблизу шведського узбережжя в море Миру, як його називав Радянський Союз.
За словами шведських військових, Балтійське море стало епіцентром самої інтенсивної військової діяльності в регіоні з моменту закінчення холодної війни майже 30 років тому. І Росія з НАТО помітно активізувалися.
Перше попередження про те, що все не так, як зазвичай, прозвучало в понеділок, коли шведські збройні сили офіційно заявили, що підсилюють боєготовність в деяких районах Балтійського моря, в тому числі навколо острова Готланд.
Шведське військове керівництво виявило, що іноземні війська раптово почали проводити навчання зовсім близько до шведським кордонів. Віце-адмірал Ян Тьорнквіст заявив, що ризик реального нападу, за оцінками, невеликий, але керівництво визнало за необхідне підвищити боєготовність, щоб країну не можна було застати зненацька.
Шведські політики серйозно стурбовані обстановкою в Балтійському морі і неподалік від нього, а також в деяких частинах Східної Європи, наприклад, в Білорусі.
«Ми вже деякий час стежимо за розвитком подій в Балтійському морі. І зараз сигналізуючи нашим партнерам, а також Росії, що готові захищати цілісність і суверенітет Швеції», – заявив шведський міністр оборони соціал-демократ Петер Хультквіст.
Пізніше дещо прояснилося, що саме стоїть за сенсаційною заявою шведських військових. Виявляється, Росія раптово почала великі військові навчання, в яких задіяно безліч літаків, а також значна частина десантних кораблів російського флоту. Тепер ясно, що Швеція просто помітила поблизу від Готланду три великі десантні кораблі, які зазвичай використовуються для висадки військ на сушу.
Шведські військові повідомили ЗМІ, що, за їхніми оцінками, на борту кораблів, задіяних в навчаннях неподалік від узбережжя Швеції, знаходяться приблизно 6 тисяч російських солдатів. Саме це і змусило шведське військове командування почати активно зміцнювати Готланд.
П’ятнадцять років тому, коли Швеція після закінчення холодної війни розпочала масове роззброєння, острів позбувся контингенту, який раніше розміщувався там постійно. Багато років Готланд залишався фактично беззахисним, поки в минулому році шведські політики не вирішили відновити військову присутність на острові, розмістивши там танки і сухопутні війська.
Напередодні на Готланді розгорнулося невеличке «вторгнення» шведських збройних сил. ВПС відправили туди винищувачі, а армія – солдат і бронетехніку. Контингент розподілили по всій території острова.
Одночасно шведські військові задіяли додаткові літаки-розвідники: зараз вони патрулюють повітряний простір над Балтійським морем, в той час як кілька кораблів спостерігають за російськими судами.