Штрафи, в’язниці і заборона на телефонні дзвінки: у світі карають тих, хто не хоче вакцинуватися

Штрафи, в’язниці і заборона на телефонні дзвінки: у світі карають тих, хто не хоче вакцинуватися

У кожній країні є люди, які з тих чи інших причин не поспішають підставляти плече під голку з рятівною вакциною.

Для них придумують все нові стимули. А для самих упертих відмовників – покарання. Адже іноді добрим словом і штрафом можна домогтися куди більше, ніж просто добрим словом.

Найдалі в покаранні пішли в провінції Бурірам, що є частиною Таїланду. Указом губернатора відмова від вакцинації оголошений кримінальним злочином, за яке можна отримати до двох років в’язниці і 1 800 доларів штрафу. Правда це стосується не всіх, а тільки «осіб з високою небезпекою зараження». Щоб зрозуміти, чи входить людина в групу ризику, всі жителі провінції вже здали спеціальні анкети, які проаналізували місцеві органи охорони здоров’я.

Мудріше – в індійському штаті Пенджаб, де реальні темпи вакцинації виявилися в 8 разів нижче запланованих. Влада оголосила, що з 12 червня будуть просто на просто блокувати sim-карти «ухильників», так що ті не зможуть ні зателефонувати, ні скористатися мобільним інтернетом. Крім цього, щепленим дали і «пряник» – їм дозволять відвідувати ресторани і кінотеатри, а головне – організовувати весільні церемонії!

А ось в Китаї вирішили винагородити свідому поведінку матеріальними стимулами – купонами на різні товари. Тут і їжа і побутова хімія і знижка на покупки в супермаркетах. Наприклад, громадянам старше 60 років покладена безкоштовна картонка яєць.

Взагалі, азіатські країни найбільше «лютують», намагаючись примусити своїх громадян до щеплень. Ось і в Індонезії штраф за відмову зробити щеплення становить 355 доларів, а жителям курортного острова Балі взагалі може світити рік в’язниці.

Втім, навіть в Європі діють примусові норми, які стимулюють громадян ставити щеплення. Наприклад, в Чехії без вакцинації дітей не приймають до дитячих садків. Батьки намагалися оскаржити цю вимогу, але проти них пішов навіть Європейський суд з прав людини, який своїм рішенням підтвердив, що обов’язкову вакцинацію дітей в Чехії можна розглядати як «необхідну в демократичному суспільстві».

Іноді санкції для «відмовників» носять в буквальному сенсі «персональний характер». Одним з недавніх прикладів стала австрійська актриса Єва Херцог, яка активно знімається в серіалах. Їй довелося відмовитися від ролі в продовженні «Штирійських кримінальних історій» через небажання робити собі щеплення.

У США ж все набагато простіше. Там жителів заманюють на щеплення за допомогою їжі, марихуани і лотерей. Наприклад, в штатах Вашингтон, Кентуккі і Меріленд все щеплені отримують лотерейний квиток, за допомогою якого можна виграти мільйонні призи. У Нью-Йорку за укол можна отримати безкоштовну їжу, а в тому ж штаті Вашингтон за свою активність в даному питанні можна отримати безкоштовний «косяк» марихуани. Якщо, звичайно, ви старше 18.

Оригінально до примусу підійшов Ізраїль. Там парламент прийняв закон, який фактично вводить «чорний список відмовників» від вакцинації. Місцевим органам влади дозволено отримувати імена, адреси і телефони нещеплених громадян.

Правда не відомо, наскільки всі ці заходи примусу ефективні і скількох людей вони залучили на прищепні пункти. Зрозумілим є одне: чим більше людей пройде вакцинацію, тим швидше можна буде зупинити коронавірус.

Поділитись