Сербія вирішила максимально дистанціонуватися від Росії

Сербія вирішила максимально дистанціонуватися від Росії

Автор незалежного сербського видання, що спеціалізується на геополітиці, критикує угоди сербського президента Вучича зі США, підписані у Вашингтоні.

Він звертає увагу не тільки на «економічне визнання» албанського режиму в Косово. Бо як можна економічно співпрацювати з режимом, який ти не визнаєш? Не так уже й шокує автора і перенесення сербського посольства з Тель-Авіва до Єрусалиму – на догоду Ізраїлю. Головна мішень критики автора – відхід Сербії від Росії, включаючи енергетичне питання.

Нещодавно у Вашингтоні Сербія і Косово за посередництва США підписали договір, що упорядковує їх взаємини. Ця угода – буквально подарунок для всіх тих, хто цікавиться геополітикою. Перше, що кидається в очі, – це згадка Ізраїлю, що протистоїть йому в Лівані воєнізованого руху «Хізбалла» і перенесення посольства Сербії в Єрусалим. Може виникнути питання: чому всі ці теми порушувалися на переговорах між Сербією і Косово? Яке вони взагалі мають відношення до косовського питання? Звичайно, ці згадки в тексті договору не випадкові і заслуговують детального і всебічного аналізу, який, безсумнівно, з’явиться вже в найближчі дні. Сьогодні ж я б хотів поговорити про вплив договору на двосторонні відносини по лініях Сербія – Росія і Сербія – Китай. Прямих згадок про ці країни в договорі немає, але після прочитання тексту договору розумієш, що виняткову увагу приділяється саме їм.

Сербія відвернулася від Росії

Ті, хто хоч трохи стежать за подіями в сербській політиці, відзначили, що останнім часом відносини між Росією і Олександром Вучичем розвиваються не найкращим чином. Причина в тому, що Путін прямо заявив сербському президенту, що Росія не погодиться ні з однією з форм визнання Косово. Російський лідер також підкреслив, що Белград повинен наполягати на виконанні Резолюції ООН номер 1244. Ніякі договори або обміни територіями поза цієї резолюції Росія розглядати не буде. На цьому наголосив і Сергій Лавров під час свого недавнього візиту в Белград.

Про те, що ставлення Вучича до Росії зазнало серйозних змін, говорить і скандал навколо російського «шпигуна», який підкупив офіцера збройних сил Сербії у відставці. Розмови про російський вплив в Сербії ходили і під час недавніх протестів в Белграді. У якийсь момент демонстрації стали досить кривавими і небезпечними для Вучича. І ось в цей момент місцеві сербські ЗМІ, тут же зорієнтувавшись, опублікували новину про те, що за протестами нібито криється російський вплив.

Крім того, посвячені знають, що Вучич не користується прихильністю Росії і не вважається її людиною. Він прийшов до влади в першу чергу завдяки підтримці Заходу. Правда, за час свого правління Вучич намагався, принаймні зовні, вибудовувати хороші відносини з Росією, так як серби дуже симпатизують Русі-матінці. Серед тих, кого Москва хотіла б бачити на місці Вучича, є і забутий сьогодні екс-президент Сербії Томіслав Ніколіч. Крім того, міністра закордонних справ Івіцу Дачича пов’язують з Москвою дуже тісні і хороші відносини.

Судячи з усього, в майбутньому можна очікувати все більшого дистанціювання Вучича від Москви, а також більш вираженої підтримки Москвою його політичних супротивників.

Поділитись