Сенат США відкликав дозвіл президента на війну

Сенат США відкликав дозвіл президента на війну

Сенат США проголосував за відміну двох виданих президентам дозволів на застосування військової сили за кордоном (англ. Authorization for Use of Military Force, AUMF).

Йдеться про санкцію, оформлену в 1991 році при адміністрації Джорджа Буша-старшого для війни в Перській затоці, і аналогічний документ від 2002 року, який Джордж Буш-молодший використав як обґрунтування для вторгнення військ США до Іраку.

Спочатку AUMF-2002 передбачав дії проти уряду Саддама Хусейна, який загинув у 2003 році, але це не завадило наступникам Буша-молодшого використати дозвіл для своїх інтервенцій. Десять років по тому Барак Обама інтерпретував цей документ як санкцію на бойові дії проти Іраку та Сирії. А на початку 2020 року юристи адміністрації Дональда Трампа через AUMF-2002 обґрунтували вбивство іранського генерала Касема Сулеймані у Багдаді. Критикам операції це здалося неймовірною притяжкою та зловживанням документом, який був оформлений 18 років тому зовсім з іншою метою.

Безуспішні спроби відкликати AUMF-2001 робилися й раніше. Цього разу за анулювання документа проголосували 66 сенаторів зі 100. До речі, з них приблизно півтора десятки 2002 року підтримали розв’язання вторгнення до Іраку. Сенатор-демократ Тім Кейн, який став одним із авторів документа, вважає, що Конгрес тоді “поспішив” дозволити війну: у 2002 році документ був схвалений лише за три дні, тоді як його скасування розглядалося роками.

«Ми приділили значно більше часу питанню про припинення війни, ніж було приділено важливому питанню про те, чи слід розпочинати війну», – резюмував Кейн, запропонувавши винести уроки.

Тепер документ вирушить до Палати представників, речник якої Кевін Маккарті заявляв про підтримку скасування AUMF-2002. Президент Джо Байден також висловлював свою згоду. Якщо цього разу справу доведуть до кінця, це стане першим у США відкликанням дозволу на застосування військової сили з часів війни у В’єтнамі (1965-1973).

Але ілюзій щодо того, що це зв’яже голові Білого дому руки щодо військових операцій за кордоном, годі й годі. Адже в силі залишається значно ширший дозвіл, оформлений у 2001 році на «війну з терором».

Адміністрації кількох президентів США досконало освоїли вміння гнучко трактувати AUMF-2001 щоб нескінченно розтягувати географію та список цілей для нових воєн: на підставі цього документа протягом двох десятків років США проводили та проводять операції на території півтора десятка держав. І поки що більшість конгресменів відкликати AUMF-2001 не налаштовані.

Поділитись