Росія і Україна підписали пакет документів, що забезпечують транзит російського газу через Україну з першого січня 2020 року, повідомив журналістам глава “Газпрому” Олексій Міллер.
“Після п’яти днів безперервних двосторонніх переговорів у Відні прийняті остаточні рішення і досягнуті фінальні домовленості. Одночасно підписано цілий комплект угод і контрактів, і ці домовленості дійсно велика пакетна угода, яка відновила баланс інтересів сторін”, – заявив Міллер.
“З сьогоднішнього дня ці документи набувають юридичної сили і забезпечують транзит російського газу через Україну після 31 грудня 2019 року”, – зазначив він. Пізніше в прес-службі “Газпрому” додали, що документи датовані 30 грудня.
“Нафтогаз” і “Оператор ГТС України”, в свою чергу, уклали транспортний угоду, “Газпром” і “Оператор ГТС України” – міжоператорську угоду.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що контракт підписаний терміном на п’ять років. Київ розраховує за цей період отримати більше семи мільярдів доларів.
“Сторони можуть продовжити контракт ще на десять років. Українська ГТС буде завантажена, а це – енергетична безпека і добробут українців”, – написав Зеленський у Facebook. Президент додав, що документ передбачає прокачування в перший рік 65 мільярдів кубометрів палива, в наступні чотири роки – по 40 мільярдів. Обсяги прокачування можуть збільшити.
Виконавчий директор української компанії Юрій Вітренко уточнив, що транзитний договір “Газпрому” і “Нафтогазу” підписаний за принципом “качай або плати”.
“Той факт, що ми підписали контракт на транзит за принципом “качай або плати” на п’ять років, є непересічною подією в таких умовах”, – написав Вітренко в Facebook. За його словами, також знаменно те, що угоду підписали за європейськими правилами. При цьому додаткові обсяги газу понад передбачених транзитним контрактом “Газпром” оплачуватиме за більш високим тарифом.
Вітренко висловив надію, що і “Нафтогаз”, і “Газпром” будуть виконувати зобов’язання по транзитному контракту і їм не доведеться судитися.
На думку “Нафтогазу”, підписані з Росією угоди, які стали “результатом прийнятного компромісу”, знімають численні ризики, в тому числі для фінансової системи України. Це, зокрема, забезпечить беззбиткову роботу української ГТС в наступні п’ять років, зазначила компанія в своєму Twitter.
“Транзит не перерветься, і його буде здійснювати незалежний сертифікований оператор. Крім того, скасовуються численні ризики, в тому числі для фінансової системи країни, які могли реалізуватися в разі припинення транзиту”, – додали в “Нафтогазі”.
Напередодні уряд України дозволив “Нафтогазу” підписати з “Газпромом” угоду про врегулювання суперечок і договір про транзит газу в 2020-2024 роках.
“Газпром”, як анонсувалося раніше, уклав з “Нафтогазом” угоду, що передбачає відкликання всіх взаємних арбітражних і судових позовів, за якими немає остаточних рішень, а також відмову від всіх майбутніх претензій по попереднім газовим контрактам.
Крім того, “Газпром” і Мін’юст України уклали мирову угоду про припинення Україною поточних і можливих майбутніх антимонопольних вимог до російської компанії.