Розміщений на Далекому Сході Росії береговий ракетний комплекс «Бастіон» дозволяє Москві контролювати доступ в Арктику через Берингову протоку і вражати цілі на Алясці.
Про це пишуть в Defense News Бредлі Боуман і Скотт Адамсон з Центру воєнної і політичної влади Фонду захисту демократій (США). Військові аналітики відзначили відповідні навчання із застосуванням такої зброї, що пройшли в 2019 році, а також розкрили модернізацію російської арктичної інфраструктури.
«Москва вклала значні кошти в регіон, створивши об’єднане стратегічне командування (Північний військовий округ), орієнтоване на Арктику, відремонтувавши 50 регіональних об’єктів, включаючи аеродроми, радари і рятувальні станції, і відкривши 16 глибоководних портів», – відзначають автори.
На думку експертів, використання «Бастіону» дозволяє Росії блокувати доступ до Північного морського шляху.
«Прагнучи забезпечити власний доступ до Арктики, Росія, схоже, все більше схильна позбавляти цього доступу інших, вводячи незаконні обмеження на прохід по Північному морському шляху», – стверджують фахівці.
Згідно з Боуманом і Адамсоном, Китай, як і Росія, «не менше цілеспрямований в своїх арктичних прагненнях». Також в публікації наголошується на необхідності вдосконалення американської арктичної інфраструктури, зокрема, криголамного флоту і портів.
«США не можуть ефективно конкурувати з Росією і Китаєм, продовжуючи ігнорувати Арктику», – роблять висновок автори.
Раніше у вересні Defense News написали, посилаючись на заяву колишнього коменданта Берегової охорони Сполучених Штатів адмірала у відставці Пола Цукунфта, що про спільні заходи Москви і Пекіна, про які не було відомо розвідувальному співтовариству Вашингтона, вдалося дізнатися завдяки «приголомшливому відкриттю», здійсненого катерами типу Legend Берегової охорони США.
У цьому ж місяці військовий аналітик Центру воєнної і політичної влади Фонду захисту демократій Шейн Прейзуотер заявив, що ВПС США для перемоги в майбутніх війнах, які можуть відбуватися за участю Росії і Китаю, необхідно ще більше стратегічних бомбардувальників.
У серпні начальник штабу ВПС США Чарльз Браун-молодший заявив, що війна майбутнього, що проходить за участю США, не буде схожа на конфлікти останніх двох десятиліть.
«Війна майбутнього не залишиться далеко від наших берегів», – припустив він.